Kontakt O nás
Trápí Vás samota?

Trápí Vás samota?

Osamělost neznamená, že: "Život už nedává smysl." Osamělost znamená, že: "Starý život už nedává smysl."

 

Jak zacházet se samotou?

Při prvním kroku si musíte uvědomit, že samota není nemoc ani nedostatek, a není ani výsledkem osobní neschopnosti. Samota je stav základní zkušenosti. Pocit osamělosti není nic, co musíte odstranit. Dále je třeba zjistit, zda jste osamělí, nebo jen sami. Někdy si lidé zaměňují pojmy osamělost a být sám. Není to hra se slovy, ale důležitý poznatek o sobě.

Osamělost neznačí nedostatek společnosti nebo sociálních kontaktů. Značí být sám. Být sám může být vynikající a uzdravující stav. Stáhnete se do sebe, neboť potřebujete čas a klid. Chcete sami něco dokázat nebo prožít, protože tehdy je to intenzivnější. V takovém případě být sám nepředstavuje automaticky trpět. Často je to dobrovolně zvolený stav. Pocit osamělosti vzniká z poznání, že sami na svět přicházíte a sami z něj odcházíte. A cokoliv, co se mezi těmito dvěma událostmi odehraje, prožíváte sami.

Když se vynoří tento pocit, nedokážou jej odstranit ani celé skupiny lidí, ani ten nejchápavější partner a ani nejmilovanější rodina. Možná jste už někdy zažili podobnou situaci: jste obklopeni lidmi, například na oslavě, a cítíte se osamělí a ztracení. Nebo se pokoušíte někomu blízkému něco důležitého říct a vidíte, že vás neposlouchá nebo vám nerozumí. V takových okamžicích se může objevit pocit osamělosti. Proti osamělosti se nedá nic dělat. Ať se vám to líbí nebo ne, osamělost přináší sám život. Proč je to tak?

 

Má smysl zažívat osamělost?

Když pociťujete osamělost, je to pro vás možnost vniknout do hloubky vědomí. Pro vaše Já to nemusí být vždy příjemné. Na cestě za poznáním, kým nebo čím ve skutečnosti jste, se pocit osamělosti vynořuje zas a znova. Protože to, čím jste, není vaše sociální okolí. To, čím ve skutečnosti jste, není ani vaše povolání, ani vaše rodina, nebo nějaký cíl. Pocit osamělosti většinou netrvá dlouho. Přichází ve vlnách, jakoby se otevírala a zavírala okna. Jakoby vás něco velkého vytáhlo z normálního života a pak znovu do života vpustilo. V závislosti na tom, jaké zkušenosti vám duše naplánovala pro tento život, může osamělost přetrvávat i jako stav v pozadí.

Ve všedních dnech budete stejní jako ostatní, ale pro jednu část duše se vše bude odvíjet jako ve filmu. Vaše Já nabude pociťovat, že je oddělené od Já jiných lidí. Když se vám něco takového přihodí, buďte si jisti, že nejste nemocní, sociálně neschopní nebo depresivní. To jen zažíváte prostor, v němž se nachází duše, odvíjí se váš lidský život se vztahy k jiným lidem. Nejlepší způsob, jak zacházet s osamělostí, je neodmítat ji, právě naopak, je třeba ji vědomě prožívat jako stav vědomí. Půjde vám to o to lépe, když budete umět zacházet s častým průvodcem osamělosti, pocitem nicotnosti.

přidáno 28. ledna 2016 do kategorie Život

ČTETE: Trápí Vás samota? · 28. ledna 2016 · Život
·
Další články