Kontakt O nás

Na šanci se připravte, doporučuje herec Matt Damon

"Prostě dělejte, co umíte." Tato jednoduchá rada od učitele dramatiky provází herce Matta Damona od střední školy. Mladý herec věděl, že pracovat, jak nejlépe umí – ačkoli si toho nikdo nemusí všimnout – je jedinou cestu k úspěchu.

A ve svém životě se onou radou řídil opravdu poctivě. Ačkoli to znamenalo shodit například 18 kilogramů za 100 dní, aby si v roce 1996 mohl zahrát ve filmu Odvaha pod palbou na heroinu závislého veterána války v Zálivu. Což bylo rozhodnutí, jež mu mnozí kvůli značným zdravotním rizikům rozmlouvali.

Nebo se věnovat celý rok psaní scénáře kritiky velebenému filmu Dobrý Will Hunting. Nebo trávit hodiny na střelnici a učit se boxovat, aby mohl věrohodně ztvárnit roli trénovaného zabijáka ve filmu z roku 2002, Agent bez minulosti. Nebo provázet policii na drogových zázazích, aby se připravil na roli drsného policisty ve filmu Skrytá identita z roku 2006.

Ve většině případů sklidil Damon za svou přípravu a tvrdou práci odměnu. Nahrávací studia přímo válčila o scénář k filmu Dobrý Will Hunting, který si vysloužil ocenění Akademie za nejlepší původní scénář, stejně jako řadu dalších nominací. Během týdne po uvedení Agenta bez minulosti nabídli agenti stále slavnějšímu herci asi 30 scénářů.

Občas ale musel zápasit i se zklamáním. Třeba v případě filmu Odvaha pod palbou, kde se na roli velmi tvrdě připravoval. Jeho výkon ale tehdy nechala kritika bez povšimnutí. A Damon byl zdrcený, že jeho oběť byla zcela k ničemu.

Potom však přišla šance sejít se s legendárním režisérem. Když se natáčel Dobrý Will Hunting, jedna z hvězd filmu, Robin Williams, představil mladého herce Stevenu Spielbergovi. Ten už sice Damona znal, ale nemohl ho obsadit.

"V jakém filmu jste hrál?", vzpomínal Damon v rozhovoru na setkání s režisérem. "Řekl jsem ‘byl jsem v Odvaze pod palbou’. Odpověděl mi ‘V tom filmu jste se mi opravdu líbil. Přemýšlel jsem, že bych vás chtěl obsadit do Vojína Ryana, ale pak jsem si řekl, že jste příliš hubený’," usmívá se Damon paradoxní situaci.

Přesto to dopadlo jinak a Spielberg ho v roce 1998 nechal zahrát jednu z hlavních rolí kasovního trháku Zachraňte vojína Ryana. Ukázalo se, že motivace dělat svou práci dobře je tou hlavní přípravou, kterou Damon potřeboval.

Z jeho příběhu se ostatně může poučit každý. Chcete-li se připravit na skvělou příležitost, která vám v budoucnu přijde do cesty, zkuste následující tipy:

Neztrácejte čas Pokud do práce dojíždíte autem, poslouchejte vzdělávací audionahrávky. V případě 20 tisíc kilometrů ročně po dobu tří let se to rovná dvěma rokům studia na vysoké škole.

Více čtěte Ačkoli odborníci nejsou jednotni v názoru, kolik knih musíte přečíst, abyste se stali na určité téma experty (odhadem někde mezi 3 a 300), všichni jsou pevně přesvědčeni, že čtení a sebevzdělávání funguje jako klíč k úspěchu.

Učte druhé to, co znáte Poučováním ostatních posílíte své vlastní dovednosti. Také vám to pomůže podívat se na téma z různých úhlů pohledu a dokonale si je osvojit.

Trénujte, trénujte, trénujte Ale nezapomeňte přitom na radu slavného fobalového trenéra Vince Lombardiho: "Pouze dokonalý trénink dělá dokonalého mistra."

přidáno 8. února 2014 do kategorie Život

ČTETE: Na šanci se připravte, doporučuje herec Matt Damon · 8. února 2014 · Život
·
Další články