Kontakt O nás
Mary Kay

Mary Kay

Americký sen v reálu aneb Pohádkový příběh Mary Kay.

Když se v roce 1963 chystala rozjet svou firmu, téměř nikdo jí nevěřil. Přátelé jí tento krok rozmlouvali, právník i účetní zvěstovali brzký krach. Vše, co na začátku měla, bylo pět tisíc dolarů, podporu rodiny a sen. Dnes má společnost Mary Kay Cosmetics roční obrat tři miliardy dolarů, působí ve více jak 35 zemích světa a pod svými křídly sdružuje tři miliony nezávislých kosmetických poradkyň.

Když bylo Mary Kay Ash sedm let, vrátil se její otec ze sanatoria, kde se léčil s tuberkulózou, jako invalida. Ačkoliv se jeho stav po pobytu tam zlepšil, už nikdy nebyl schopen rodinu živit a tato tíha po celé Maryino dětství ležela na bedrech její matky. Při čtrnácti hodinách, které trávila v zaměstnání jako manažerka restaurace, zůstávala všechna práce v domácnosti i péče o tatínka na Mary Kay. Mohlo by se zdát, že pro sedmiletou dívenku to bude příliš velké sousto, ale již tehdy nebyla pro Mary žádná výzva dost velká. Úklid, vaření i nákupy oblečení díky silné vůli i matčině podpoře vzala jako hru, jako něco, z čeho se těšit, nikoliv nad čím je třeba naříkat. Matčino „Ty to dokážeš, zlatíčko,“ se pak vine celým jejím životem a stojí v pozadí všech jejích velkých úspěchů.

Úsměv. Za každou cenu
V sedmnácti letech se poprvé vdala a po druhé světové válce se na manželovu žádost rozvedla. Zůstaly jí tři děti, podlomené sebevědomí a otázka, jak je uživit a přitom být s nimi. Odpovědí se ukázal post přímé prodejkyně Stanley Home Products. Tento typ zaměstnání umožňoval ženám mít pružnou pracovní dobu dávno před tím, než se tento pojem začal objevovat v pracovních smlouvách. Dalších pětadvacet let Mary Kay pracovala v přímém prodeji a získávala zkušenosti, jež se staly základními kameny její společnosti snů. Jednou z těch nejcennějších byla síla pozitivního myšlení. Po rozvodu se u ní začaly projevovat příznaky těžké revmatické artritidy, lékaři jí dávali jen pár měsíců, než se přestane hýbat. Protože úspěch přímého prodejce je závislý na tom, jak dobře zapůsobí na potenciální kupce, rozhodla se Mary Kay odložit problémy stranou a usmívat se za každou cenu. „Člověk je tak šťastný jak šťastná je jeho mysl.“ Heslo, kterým se rozhodla řídit a které se mnohonásobně vyplatilo. Úsměv, zpočátku nucený, postupně vytlačil všechny problémy, včetně těch zdravotních. Navzdory pesimismu lékařů se artritida nikdy nevrátila.

Cesta k její společnosti snů byla ale ještě dlouhá, protkaná mnoha příjemnými i ne tolik příjemnými zkušenostmi. Všechny se ovšem ukázaly jako velmi důležité, neboť formovaly názory a zásady Mary Kay, na jejichž základě později vybudovala svoji společnost snů - společnost, ve kterou původně nikdo nevěřil z důvodu přílišné „měkkosrdcatosti“. Mary ale všem ukázala, že dobré srdce je víc než ostré lokty a že vírou v zaměstnance a jejich motivací se dosáhne lepších výsledků než věčnou kritikou a utahováním opratí.


Více o životním příběhu Mary Kay se dočtete v připravovaném čísle magazínu Osobní rozvoj. 

 

přidáno 20. května 2015 do kategorie Život

ČTETE: Mary Kay · 20. května 2015 · Život
·
Další články