Kontakt O nás
3 Zenové příběhy (5. díl)

3 Zenové příběhy (5. díl)

ZEN je duchovní filozofií, zrozenou v 5. století, vyvinutou z buddhismu. Vyznavači zenu zdůrazňují nalezení pravdy skrze „probuzení“. Vy se Inspirujte třemi následujícími příběhy.

 

Duch v domě

Jeden vesničan rozčíleně přispěchal k zenovému mistrovi do kláštera: "Mistře, mistře! Máme veliký strach, v našem domě žije duch. Prosím tě, pověz mi, co mám dělat." Mistr klidně odpověděl: "Prostři ještě jeden příbor!"

Otevřete svou vlastní pokladnici

Daižu navštívil mistra Baso v Číně. Baso se ho otázal: "Co hledáte?" "Osvícení", odpověděl Daižu. "Máte svou vlastní pokladnici. Proč hledáte jinde?", řekl Baso. Daižu však chtěl vědět: "Kde je moje pokladnice?" Baso odpověděl: "To nač se ptáte, je vaše pokladnice." A Daižu byl osvícen. Od té doby naléhal na své blízké: "Otevřete svou vlastní pokladnici a užívejte jejích pokladů."

První pravidlo zenu

Nový mnich přišel za mistrem Džóšuem. "Právě jsem vstoupil do bratrstva a chtěl bych se naučit první pravidlo zenu", řekl. Džóšú se optal: "Už jsi večeřel?" Novic odpověděl: "Ano, už jsem jedl." Džóšú řekl: "Tak si umyj misku."

přidáno 20. dubna 2015 do kategorie Život

ČTETE: 3 Zenové příběhy (5. díl) · 20. dubna 2015 · Život
·
Další články