Kontakt O nás

Zdraví a výkon zaměstnanců může zlepšit i malá firma

Ačkoli si nemůžete dovolit vybavit kanceláře luxusním zařízením jako má Google, včetně restaurací se zdravým jídlem, které je pro zaměstnance zdarma, či fitness studia s tanečním sálem, nic není ztraceno. I malé podniky mohou nabídnout personálu požitky, jimiž si zlepší zdraví, zvýší výkon a sníží nemocnost.

Řada zaměstnavatelů si už výhody nejrůznějších benefitů uvědomuje. Ty zahrnují zajištění závodního lékaře, sick days, příspěvky na vitaminy či vakcíny proti chřipce, lázeňské pobyty, příspěvek na cvičení ve fitness centrech a další.

Takzvaná "zdravotní přestávka" na cigaretu je sice stále tolerovaná, přesto se zaměstnavateli nevyplatí: zaměstnávání kuřáka je totiž spojeno s vyššími náklady, které podle výzkumů způsobuje vyšší nemocnost a také o polovinu snížená produktiva práce (Česká koalice proti tabáku uvádí, že průměrný kuřák vykouří v pracovní době 7 cigaret, což znamená zhruba 1 hodina čistého času). Zakázat lidem kouřit samozřejmě nelze, můžete je však k odstranění jejich návyku motivovat odměnou (volnem navíc, rekreací apod.).

Cigarety a alkohol používají ke zmírnění stresu hlavně velmi zaneprázdnění lidé. Zatímco některé americké firmy standardně financují programy na léčbu alkoholiků (Alcohol Anonymous), v českém prostředí nyní funguje služba Employee Assistance. Jedná se o konzultační servis a psychologické poradenství pro zaměstnance. Zaměstnavatel uhradí měsíční paušál v řádu desítek korun na jednoho registrovaného pracovníka, který tak získá přístup k celodenní telefonické konzultační službě zajišťované psychology-psychoterapeuty.

Zdravý životní styl začaly u nás podporovat i některé zdravotní pojišťovny. Například VZP ČR zavedla program Zdravá firma, balíčky se zdravotními benefity pro zaměstnance ale nabízí i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

Vedle toho však existují jednoduché způsoby, které může ke zlepšení zdraví pracovníků využít jakákoli malá firma. Nechte se jimi inspirovat.

Zaveďte přestávky. Krátké denní nebo týdenní pauzy, jež zavedete do pevného rozvrhu, mohou zaměstnance přimět k pohybu uprostřed dlouhé schůze. Pauzu ale zaveďte v její první třetině. Pokud budete čekat do poloviny schůze nebo ještě déle, odradíte zaměstnance, kteří by místo přestávky raději “jeli” do jejího konce.

Udělejte cvičení součástí firemní kultury. Pokud vytvoříte místa pro parkování bicyklů, inspirujete zaměstnance k jejich využívání při přepravě mezi domovem a prací. Založte klub chodců, jenž se bude scházet během oběda nebo odpoledne kolem třetí, kdy pracovní výkon klesá nejvíce. Vyjednejte si v blízkém fitness centru slevy pro skupiny.

Poskytněte zdravé jídlo. Domluvte si se správcem vašeho prodejního automatu, aby nahradil sladkosti a jiné nezdravé pamlsky sušeným ovocem, ořechy, fitness tyčinkami apod. Umístěte boxy s vodou na místech, kudy zaměstnanci nejčastěji procházejí, aby si tak mohli kdykoli doplnit vodu.

Snižte hladinu stresu. Nabídněte možnost využít služby maséra, který se do kanceláře dostaví po skončení stresujících uzávěrek. Jeho služby ale můžete domluvit i jednou měsíčně a pokud si nemůžete dovolit hradit veškeré náklady, dojednejte pro zaměstnce alespoň slevu.

Zaveďte schůze “za chůze”. Pokud je to možné, zaveďte brainstormingové či běžné schůze za pochodu. Při jejich zavádění však buďte zároveň vnímaví k fyzickým limitům vašeho personálu.

Pořiďte stabilizační balóny jako alternativu ke kancelářským židlím. Tahle úžasná a přitom zábavná věc totiž pomáhá zlepšit rovnováhu a posiluje svaly.

 

přidáno 16. ledna 2014 do kategorie Zdraví

ČTETE: Zdraví a výkon zaměstnanců může zlepšit i malá firma · 16. ledna 2014 · Zdraví
·
Další články