Kontakt O nás

Zapomeňte na prášky proti bolesti hlavy. Zbavte se jí přirozeně

Většina z nás občas trpí bolestí hlavy. Obvyklé sáhnutí pro krabičce s léky přitom nemusí být řešením. Klíčem k jasné hlavě je zjistit, co bolest spouští a poté její příčinu odstranit ze života.

Zní to možná paradoxně, ale podle nové studie britského Národního institutu zdraví může nadměrné užívání prášků na bolest hlavy tyto potíže naopak zásadně zhoršit. Proč si stále více lidí stěžuje na bolesti hlavy, není zcela jasné, podle lékařky Ann Robinson za tím ale může být i současný životní styl. Včetně mnoha hodin strávených denně před obrazovkami počítačů a mobilů konstantně přitisknutých k uchu.

Mnozí lidé pak logicky sáhnou po volně dostupném ibuprofenu, paracetamolu nebo pilulkách s obsahem kodeinu. Málokdo však ví, že kodein může způsobit zácpu a závislost, ibuprofen dráždí žaludek a pravděpodobně přispívá k nemocem srdce a paracetamol při nadměrném užívání poškozuje játra. Především ale zmíněné léky způsobují při pravidelném užívání místo úlevy ještě větší bolest hlavy.

Lékařka proto radí se léků zcela vzdát, buď podstupně, nebo ze dne na den. Bolesti se mohou zpočátku zhoršit, během několika týdnů se ale stav zlepší. Pokud bolest hlavy stále přetrvává, je důležité zjistit proč. Možná je hlavní příčinou deprese či migréna, které vyžadují speciální léčbu, vhodné je ale také vyloučit možnost výskytu mozkového nádoru.

K tomu je dobré znát několik čísel. Alespoň jednou v životě zažije bolest hlavy 96 procent populace. U 80 procent se objeví bolest typu tenze, 15 procent trpí migrénou. Zbývající příčiny, včetně mozkového nádoru, krvácení a otravy oxidem uhelnatým se týkají pouze nepatrného procenta. Závažné skyté příčiny se prokáží u méně než 1 procenta lidí, kteří se kvůli bolesti hlavy obrátí na neurologa. Potíže ale mohou způsobit také jiné léky, na něž není tělo zpočátku zvyklé, například léky na snížení krevního tlaku.

Většina lidí zná bolest hlavy typu tenze. Zdá se vám, jako byste měli hlavu v kleštích, a cítíte tlak na obou stranách lebky, především na skráních. Celá vlasová pokožka je velmi citlivá, takže vás může bolet i obyčejné česání. A možná se vám dělá špatně od žaludku, pokud jste vystaveni prudkému světlu nebo hluku.

V krátkodobé perspektivě vám může pomoci paracetamol nebo ibuprofen. Mnohem lepší je však podle lékařky odejít z místnosti, kde jsou obrazovky, pobýt chvíli na čerstvém vzduchu, dát si nápoj bez kofeinu a na tichém místě na pár minut zavřít oči.

Pokud se bolest hlavy vyskytuje většinou v době, kdy jste v práci, můžete se jí vyhnout vhodnou úpravou vašeho pracovního prostředí a pravidelnými přestávkami. Na obrazovku počítače si namontujte filtry proti záření, pijte dostatek vody a nezapomínejte na jídlo. Pokud trpíte migrénou, jejíž léčbu byste rozhodně neměli zanedbat, mohou být spouštěčem také výrazné pachy, jako je například parfém či cigaretový kouř. Zkuste se s kolegy domluvit, aby ve vaší přítomnosti jejich užívání omezili.

Při každé bolesti hlavy byste si ale především měli položit několik otázek. Zůstali jste příliš dlouho před obrazovkou? Nekrčili jste se tak, že potřebujete protáhnout krk a uvolnit ramenní svaly? Potřebujete trochu čerstvého vzduchu? Pili jste příliš mnoho kávy? Můžete si dovolit krátký spánek, než budete pokračovat v práci? Pokud zjistíte, jaký vzorec se u vás opakuje, můžete předejít bolestem i bez obvyklé hrsti prášků.

přidáno 11. února 2014 do kategorie Zdraví

ČTETE: Zapomeňte na prášky proti bolesti hlavy. Zbavte se jí přirozeně · 11. února 2014 · Zdraví
·
Další články