Kontakt O nás

Na ztrátu motivace jde vyzrát

Kdo by to neznal... Začínáme s novou soukromou či pracovní výzvou. Brzy ale uteče nějaký čas a my zjišťujeme, že naše nadšení nezadržitelně polevuje. To může vést až k chronickým problémům, i depresi. Tento proces demotivace lze ovšem zvrátit; a je na to celkem jednoduchá metoda.

Zákonitá kocovina

Základním předpokladem zvratu je přijetí faktu, že se naše emoční hladina pohybuje na sinusoidě -  má tedy své vrcholy a sedla. Když se po počátečním nadšení (vrcholu) z přijetí nového úkolu dostaneme do fáze vyčerpání a demotivace (sedla), je důležité si uvědomit, že jde jen o „mentální kocovinu“. Že náš mozek, který byl prvotně enormně nadšený, nyní pouze neumí vykompenzovat ztrátu těch počátečních libých impulsů.
Věřte tomu, že když si právě nastíněný mechanismus uvědomíte, váš mozek ztratí spoustu paliva pro pozdější zmar a zklamání.

Dopřejme si injekci

Pěkným ilustračním případem je shazování kil. Základ úspěchu, jenž zamezí hrozící demotivaci, spočívá v realistickém nastavení cíle.  Deset procent z osmdesáti kilogramů? Ne. Lépe je předejít  propadu emoční sinusoidy číslem mnohem realističtějším, třeba třemi kily.  A zároveň se připravit na to, že i po jistém zhubnutí bude vylepšený obraz našeho těla  veskrze kosmetický.
Kontrolovaně hubnete a po demotivaci ani stopy?  Pak přichází řada na injekci, která má podobu pýchy a hrdosti nad tím, co velkého jste dokázali. Totiž, že se z emoční sinusoidy stala rovná harmonická linie. Nadto vás může hřát vědomí, že jste si pořídili klíč pro obecné řešení všemožných životních výzev!

 

Připravil David Halatka

 

přidáno 10. května 2014 do kategorie Zdraví

ČTETE: Na ztrátu motivace jde vyzrát · 10. května 2014 · Zdraví
·
Další články