Kontakt O nás

Celulitida potrápí, ale dá se s ní bojovat

Ani kvalitní a "zaručené" krémy proti celulitidě samy o sobě nefungují. Je nutné pokusit se zmenšit vrstvu tuku v kůži a podkoží a postarat se o jejich řádné prokrvení.

 

Kůže je nejpevnějším orgánem lidského těla. U dospělého člověka má povrch 1,5-2 m2 a váží 5-10 kg. Chrání náš organismus proti zevnímu prostředí. Vytváří neustále se obnovující bariéru proti chemickým, fyzikálním a biologickým vlivům. Drží pohromadě tělo. Zadržuje únik vody a solí z těla a škodlivým látkám naopak zabraňuje, aby se do těla dostávaly. Kůží vnímáme dotyk a teplotu.

Skládá se ze dvou hlavních vrstev. Té vrchní se říká epidermis. Je to vrstva plochých mrtvých buněk obsahující keratin, který udržuje kůži nepromokavou a pevnou. Odumřelé buňky se z nás neustále olupují a jsou nahrazovány novými. Regenerační doba epidermis je asi 28 dní. Pod pokožkou je silnější a pružnější vrstva, která se nazývá škára. Zde se nachází tukové žlázy, které vytvářejí olejnatou substanci a udržují kůži, chlupy a vlasy vlhké a odolné proti vodě. Ve velké míře jsou zde přítomny nitkovité nervy, které pociťují doteky, bolest, teplo, chlad, tlak. Dále pak krevní cévky - tepénky a žilky, vlasové váčky a potní žlázy, které pomáhají udržovat tělesnou teplotu.

 

Aby byla kůže zdravá…

… musí být dobře vyživená a prokrvená. Jakmile se kožní a podkožní očistné a vyživovací procesy nějak naruší, vzniká celulitida. Vzniká v místech, kde tělo hromadí tuky a přestává být schopno optimálně prokrvovat pokožku až na povrch.

Celulitida trápí především ženy. Vyplývá to jednak z rozdílného anatomického uspořádání tukových buněk v podkoží, jednak z minimální hladiny ženských hormonů estrogenů v mužském organismu. Ženy mají oproti mužům dvojnásobek tukových buněk, které jsou v podkoží uloženy jako stojící kuželky. Kolagenní a elastická vlákna jsou mezi nimi vedena svisle a jsou rovnoběžná. Kůže žen je pružnější a roztažitelnější, což má význam v těhotenství. V důsledku rozložení vazivových vláken se ale tukové lalůčky naplňují u žen nepravidelně. Tvoří se velké či menší shluky na typických částech ženského těla, které vnímáme pohledem nebo hmatem jako hrbolky. U mužů jsou podkožní vazivová vlákna vedena vodorovně a mohou se křížit. Tím je zamezeno nepravidelnému naplňování tukových buněk a jejich prostupování vazivem k povrchu kůže.

 

Nejde jen o kosmetický problém

I když prodejci zázračných léků a mastí tvrdí opak, proti celulitidě samy o sobě nezabírají. Je vždy třeba postupovat do hloubky a změnit celé zásobování krví v postižené oblasti. Léčba celulitidy proto spočívá ve dvou opatřeních: Je třeba natrvalo zmenšit vrstvu tuku a je nutné postarat se o řádné prokrvení kůže a podkožních oblastí.

Celulitida je považována spíš jen za problém kosmetický, může však přejít do pro ženu neúnosného nebo dokonce chorobného stadia. V takových případech s léčbou pomáhá gynekolog (vzhledem k hladinám hormonů), lymfolog (výskyt celulitidy souvisí s činností lymfatického systému), flebolog (s celulitidou souvisí i žilní systém), případně plastický chirurg (provádí kosmetické úpravy).

Vyšlo v časopise Děti a my 7-8/2010

přidáno 26. listopadu 2014 do kategorie Zdraví

ČTETE: Celulitida potrápí, ale dá se s ní bojovat · 26. listopadu 2014 · Zdraví
·
Další články