Kontakt O nás

AKUPUNKTURA: Malé jehličky - velký účinek

Pohled na lidské tělo ozdobené sérií ostrých jehel vyvolává v nezasvěcených strašidelné pocity. Ti, kdo akupunkturu vyzkoušeli, ovšem vědí, že vpichy pořízené zkušeným akupunkturistou nebolí. K akupunkturnímu ošetření patří nanejvýš pocity mrazení či naopak rozlévajícího se tepla, popř. pocity pulsování nebo tíhy v končetinách.

 

Akupunktura se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou funkčních poruch organismu, psychosomatických onemocnění, bolestivých stavů, alergií, poruch imunity a motorických funkcí stejně jako návykových chorob. V zemích jihovýchodní Asie se této speciální metody tradiční čínské medicíny využívá již více než 5000 let.

Cílem akupuntury je úleva od nežádoucích stavů a obnova normálního toku energie v těle. Tradiční čínské lékařství totiž chápe lidské tělo jako systém dvou protikladných a zároveň se doplňujících přirozených sil. Na lidské zdraví je nahlíženo jako na celek složený ze dvou typů energií: "ženská" energie jin je pasivní a zklidňující, "mužská" energie jang je aktivní a povzbuzující. Dojde-li k jejich nerovnováze, pociťuje člověk obtíže nebo onemocní.

 

Jak to funguje

Aplikace akupunktury spočívá v cíleném ovlivňování organismu stimulací přesně ohraničených míst na povrchu těla, tzv. aktivních bodů. Tyto body leží na neviditelných energetických drahách zvaných meridiány a jsou spojeny s jednotlivými orgány. Aktivní body se nalézají jednak na těle (klasická tělová akupunktura) a jednak v tzv. mikrosystémech. Nejznámější jsou mikrosystém ucha, ruky a nohy.

Stimulaci aktivních bodů lze provádět zavedením speciálních jehel na určitou dobu (vlastní akupunktura) nebo aplikací jiných podnětů (modifikované techniky akupunktury). Z velkého množství různých podnětů se nejčastěji používá aplikace tepla (moxování), tlaku a masážních hmatů (akupresura), elektrického proudu (elektropunktura, elektroakupunktura), světla a laserového světla (fotopunktura, laseropunktura) nebo použití magnetů apod. Účinek akupunktury je vysvětlován uvolňováním endorfinů a enkefalinů - látek, které v organismu ovlivňují vnímání a přenos bolesti. Podráždění aktivních bodů vyvolává místní reakce (např. analgetický účinek) nebo vzdálenější efekty (např. sedativní či spasmolytické účinky). Akupunktura se tudíž často využívá jako náhrada za chemické léky a v asijských zemích se běžně používá např. při zubařských či chirurgických zákrocích a také při porodu.

 

Fyzikální zákony i tajemství

Akupunkturní body lze vyhledat pomocí elektronických přístrojů, mají totiž nižší elektrický odpor než okolní kůže. Přítomnost energetických drah (meridiánů) naproti tomu vědecky prokázána nebyla a např. při pitvě je nelze nalézt. Orientální lékařství o nich přesto nepochybuje.

Ačkoliv západní medicína, v níž převažuje racionálně-materialistický postoj, pohlíží na akupunkturu - podobně jako na další metody celostní medicíny - podezřívavě, jejích příznivců v Evropě, Americe a Austrálii přibývá. Pouze se zdůrazňuje nutnost "klasické" lékařské kvalifikace akupunkturisty, již speciální orientální znalosti a dovednosti vhodně doplňují. Varuje se rovněž před jednostranným používáním akupunktury, které by mohlo zakrýt příznaky vážných onemocnění.

Vyšlo v časopise Rodiče 4/2007

 

přidáno 31. srpna 2014 do kategorie Zdraví

ČTETE: AKUPUNKTURA: Malé jehličky - velký účinek · 31. srpna 2014 · Zdraví
·
Další články