Kontakt O nás

Životní optimismus se vyplatí

Optimisté mezi námi se snaží maximalizovat svůj potenciál; ale pesimisté? Ti nehodlají vstupovat do „předem prohrané hry“. Projděte si nyní následující čtyři charakteristiky, možná se necháte naočkovat vakcínou optimismu. 

1. Jsem pánem svého života

Optimista nepochybuje, že si vymodeluje svou budoucnost - nevidí důvod, proč zítřek nemůže být fajnovější než dnešek. Nešťastné souhry a náhody? Ty mě příliš nerozhází, dívám se stále kupředu. Optimistův světonázor se točí kolem toho, že vše má svůj dobrý důvod.

2. Nepochybuji o sobě

Kde se pesimista odvolává na smůlu či shazuje vinu na druhé, tam zůstává optimista neoblomný. Říká si: „Tak ať, tahle zkušenost mě popostrčí zas o kus dopředu. Věřím si, a i když jsem tuhle výzvu zpackal, rád se z ní poučím. Beru ji jako nedílnou součást svého osobního rozvoje.“   

3. Vidím možnosti, ne problémy 

Co nemohu změnit, házím za hlavu. Tuto „mantru“ optimistů škarohlídi dílem nechápou, dílem obdivují. Přitom vážně nejde o nic, co by nemohl přijmout každý z nás. Zkusme se „přeprogramovat“ na software značky Optimista. Ale nespěchejme. Dávkujme si optimismus po kapkách a těšme se z každého, byť sebemenšího pokroku. Času máme na celý zbytek života.

4. Budu žít déle

Stres a smutek neblaze působí na kardiovaskulární soustavu. To je vědecky podložený fakt. Optimisté jsou obecně přitažlivější, čímž mnohem spíš naleznou štěstí v krásném, ideálně celoživotním vztahu. Takovíto partneři do sebe „vidí“ a jakékoli zdravotní trable své drahé polovičky odhalují hned v zárodku. Čísla hovoří jasně: staří mládenci se dožívají v průměru o pět let méně, než ti tzv. pod pantoflem. 

David Halatka

 

přidáno 6. června 2014 do kategorie Vztahy

ČTETE: Životní optimismus se vyplatí · 6. června 2014 · Vztahy
·
Další články