Kontakt O nás

Odpuštění, strach a upřímnost ve vztazích - III. DÍL

Dnes uzavíráme trilogii, která nás provedla odpuštěním (v pátek 20.9.) a strachem (v neděli 22.9.). Podívejme se teď na výslovně šlechetnou a zároveň tolik zranitelnou (i zraňující) upřímnost.

 

Upřímnost patří k nejvýznamnějším vlastnostem lásky. Bez upřímnosti a svobody nelze žít šťastný život. Jenže my jsme - ze strachu z reakce okolí na naše chování - začali namísto skutečného života hrát divadlo. Naše role odpovídají různým požadavkům ostatních lidí. Hrajeme s odpovídajícími maskami a kostýmy, činíme všechno možné pro to, abychom se zalíbili, zavděčili, aby si nás druzí všimli, měli nás rádi, abychom nezůstali sami…

 

Každá role a každá maska je náročně udržována v chodu naší vlastní životní energií, jejíž výdej nakonec stejně nespěje k potlesku v podobě ocenění, vděčnosti, obdivu. Nakonec se potvrdí stará moudrost, že není na světě člověk ten, který by se zalíbil lidem všem… Nejlépe je poučit se, najít odvahu a přestat si lhát, přetvařovat se - a začít dělat vše jen podle sebe. Jde o to rozhodnout se, najít odhodlání, a pak ze sebe odlupovat všechny ty nepravdivé vrstvy přetvářky a pozlátek.

 

Hrajeme před ostatními a i sami před sebou a pro samé masky už jsme zapomněli, jací jsme doopravdy. Bojíme se, že jsme příliš obyčejní a nezajímaví - právě proto málokdo touží po svém vlastním odhalení a odmaskování. A přesto je zrovna toto důležité, abychom místo trapného hraní si na něco, co nejsme, sami sobě dovolili poznat naše skutečné já.

 

Upřímnost znamená být pravdivý - vyjadřovat co cítíme, přiznat si vlastní chyby a omyly, dokázat říci „ne“ všemu tomu, co nás poškozuje. Znamená to také respektovat svobodné volby druhých lidí a nesnažit se je měnit a ovlivňovat... Již mnoho let vedu devítidílné semináře s názvem „Poznej sám sebe“, kde se stálá skupina absolventů učí zbavovat masek a poznat své skutečné „Já“, které je jedinečné a tím i dokonalé a není ho třeba pracně zakrývat. Účastníci si postupně uvědomují, že je zbytečné se přetvařovat a hrát divadlo. Ušetřenou energii pak mohou využít pro sebe, své uzdravení, na realizaci potřebných změn a svůj vývoj. Upřímnost a pravda nás vždy osvobodí a umožní nám soustředit se na podstatné záležitosti, které se týkají jen nás.

 

Závěrem jen připomenu, že hlavní je být upřímný sám k sobě. A ať už pokazíme cokoliv, vždy si to můžeme přiznat a odpustit si. Místo výčitek pak lze hledat možnosti nápravy. Potom jsme upřímní i k ostatním a také jim umíme odpustit, neboť všichni můžeme dělat chyby a dopouštět se omylů. Chybami se všichni učíme a platí, že „chybovat je lidské a odpouštět božské…“

 

První díl - Odpuštění 
Druhý díl - Strach

 

přidáno 8. července 2014 do kategorie Vztahy

ČTETE: Odpuštění, strach a upřímnost ve vztazích - III. DÍL · 8. července 2014 · Vztahy
·
Další články