Kontakt O nás
Nebojte se virtuálních vztahů

Nebojte se virtuálních vztahů

V dnešní době plné rychlého pracovního nasazení se lidé stále častěji posouvají za hranice reálného seznamování až k seznamování virtuálnímu přes internetové seznamovací portály. Všimli jste si, jak se za poslední dva roky seznamky na internetu rychle rozrostly? Čím to asi bude?

 

Mnozí lidé tento způsob navazování kontaktů odsuzují, pozastavují se nad nimi nebo s nepochopením kroutí hlavou, když jim sdělíte, že se na některé ze seznamek pohybujete. „K čemu ty potřebuješ seznamku?“ je ta nejčastější otázka, kterou můžete slyšet od svého okolí. A není divu, vždyť pro své blízké či kolegy jste sexy, pohlední, pracovití, hodní, přátelští, dostatečně schopní najít si potencionálního partnera, kamaráda či přítele v reálu. Jenže kde na to vzít čas?

Nepřítel je čas

Většina lidí všech věkových kategorií je ve svém zaměstnání od rána až do večera, takže času na aktivity, při kterých by se mohli seznamovat, mnoho nezbývá. Je tedy přirozené, že se občas ozve pocit samoty, potřeba sdílet. A jestliže v tu chvíli už nemáte žádné povinnosti a jste v relativním klidu, není nic jednoduššího, než se posadit k počítači a vyhledat si webové stránky některé ze seznamek.

Osamělost si profesi nevybírá

A věřte, že se zde nepohybují jen pomatenci, sexuální loudilové či jiní zvrhlíci. Naopak. Na vlastní kůži jsem seznamku vyzkoušela a ozývali se mi ředitelé či majitelé firem, manažeři, ba dokonce i pracovníci konzulátu. Položila jsem jim vždy stejnou otázku: „Z jakého důvodu vyhledáváte seznamování právě touto cestou?“ Nejčastější odpověď jsem prozradila již v úvodu. Nedostatek času. Plně vytížení lidé už nemají tolik prostoru uspokojovat své soukromé potřeby. Pokud jdou do wellness či na golf, většinou si s přítomnými povídají opět o práci a pohybují se zase „mezi svými“, tedy mezi pracovně vytíženými lidmi. Zde lze také navázat kontakt s opačným pohlavím, nejlépe na doporučení někoho ze známých, ale ne vždy se to podaří. Totéž ovšem platí i o virtuálních vztazích.

Vždyť je to jen počítač

Virtuální seznamování může mít několik fází. V první fázi si musíte přiznat, že jste osamělí a nemůžete si najít partnera mezi svými kolegy (bývají ostatně většinou už rozebraní) či kamarády (mohou být okoukaní). Dále překonáváte stud a pocit, že děláte cosi nepatřičného, nebo strach, že vás za to mohou lidé odsoudit. Když si uvědomíte, že se pohybujete ve virtuálním světě, který z vašeho reálného světa může být kdykoliv jedním kliknutím vymazán, přistoupíte k dalšímu kroku: k prozkoumávání terénu. Zjišťujete, jak to tam funguje, kdo se tam vyskytuje a jak se celá ta seznamovací hra hraje. A začnete si hrát. Záměrně používám toto slovo, neboť je vždy lépe připravit se na hru, nežli jít do seznamování po hlavě. Můžete být totiž zklamaní.

Jak probíhá virtuální seznamka

Jak tedy postupovat při seznamování? Nejprve je dobré založit si svůj profil, nejlépe s fotografií. Koho by zajímal sice barvitě popsaný profil uchazeče, když je bez fotografie? Většina seznamek chce také vyplnit údaje, týkající se profese, bydliště, věku, rodinného stavu, majetku, zálibách atd. Není třeba odpovídat na všechny. Je dobré si promyslet, co o sobě chcete prozradit. Rozhodně nedoporučuji psát mylné a nepravdivé informace, a to se týká i fotografií. Nestyďte se za sebe! Pokud se sejdete s někým ze seznamky na kávě či obědě, pravda stejně vyjde najevo.

Z očí do očí? Raději na veřejnosti

Následné zklamání při setkání může být i bolestivé. S někým si píšete, líbí se vám na fotografii, máte společné zájmy, názory, pohled na život a tak se domluvíte na schůzce. Je lépe jít někam mezi lidi, na veřejné místo. Pro jistotu. Nikdy nevíte, kdo se za tím beránčím rouchem skrývá.

Také se může stát, že ani po půl hodině váš idol nedorazí, telefon (pokud jste si vyměnili čísla) nebere a vy, celí natěšení na nové poznávání, chladnete a chladnete. Chlad pak přeroste ve vztek, zklamání, lítost či sebelítost.

Máte svoji cenu!

Je to hra s city a pocity. Zkouška, kolik vydržíte. A kolik dovolíte ostatním, aby si k vám dovolovali. Možná zjistíte, že máte svoji cenu a že si tak vlastně ani zahrávat nechcete. A smažete se ze seznamky. Nebo přijde jiná fáze, začnete hledat někoho jiného a pak dalšího, až se stanete na seznamování závislí. Denně se chcete podívat, kdo vám napsal, kdo je tam nový a zda jste nepromarnili nějakou životní šanci.

Znám ale i dobré konce. Z mých seznamovacích schůzek se vyklubala příjemná setkání s novými kamarády, se kterými si píšeme či voláme, chodíme na výstavy, pikniky, na koncerty.

Mějte své emoce pod kontrolou

Virtuální vztahy, pokud je máme pod kontrolou stejně jako své emoce, nám mohou docela dobře pomoci v našem osobním růstu a rozvoji. Rozvíjíme při nich intuici, empatii, ve smyslu napojování se na druhého, vyciťování povahových rysů a pravdomluvnosti. Mně se zprvu zdálo, že virtualita bere lidem sílu, iluze a dokonce i city. Měla jsem obavy, že se ze mě stává chladná lovkyně nových známostí. Oslovovalo mě denně tak pět až deset mužů a já si s nimi psala, vybírala si, setkávala se s nimi a zase se rozcházela. Až jsem se do jednoho zamilovala. Brzy jsem však pochopila, že náklonnost je jen jednostranná.

Naučte se říkat „ne“

Měla jsem na sebe vztek, ale rychle jsem se ze zklamání oklepala a začala pátrat dál. Dnes už vím, že virtuální vztahy mě opravdu posunuly vpřed, naučily mě důrazně říkat „ne“. A také sdělovat šetrně to, že někdo není můj typ. Zároveň se mi prohloubil pohled na ostatní a poznání, že podle fotografie sice lze odhadnout, avšak ne už poznat hloubku duše člověka.

Ve finále jsem ráda, že jsem si touto zkušeností prošla a doporučuji nebát se opouštět své jistoty. Vždycky může přijít něco překvapivého. Řídit se intuicí, nepodléhat emocím a pocitům a moudře používat rozum. To je má rada pro všechny virtuální seznamovatele. A pokud se to povede a z virtuality se stane realita, tak vám mohu jen pogratulovat.

Z virtuality se může stát příjemná realita

Poslouchejte intuici a naučte se říkat NE!

Mgr. Dana Vítův (znamení zvěrokruhu Ryby)

Vystudovala jsem ZČU PF v Plzni a 12 let působila ve školství. V současné době jsem terapeut energetické psychologie & EFT (Emotional Freedom Techniques – techniky emoční svobody), EFT kouč, učitelka technik osobního rozvoje. Dále zakladatelka Studia Sebejistá žena, autorka SlimTherapyCZ. Pořádám semináře pro ženy a tříměsíční Školu života aneb Co nás ve škole nenaučili. Věnuji se komunikaci s lidmi a předávání informací. V profesi se zaměřuji na ženy, jejich pocity, emoce, životní příběhy. Moje práce je mým koníčkem. Miluji život se všemi jeho křivkami. Miluji jistotu i nejistotu. To všechno mě učí žít v rovnováze a harmonii. V harmonii se sebou, s okolím, s vesmírem.

 

přidáno 31. března 2016 do kategorie Vztahy

ČTETE: Nebojte se virtuálních vztahů · 31. března 2016 · Vztahy
·
Další články