Kontakt O nás
Na pět lichotek jedna pravda

Na pět lichotek jedna pravda

„Láska je partie karet, všichni v ní podvádějí – muži, aby vyhráli, ženy, aby neprohrály.“ Alfred Hitchcock

Šťastný vztah poznáte podle toho, že partnerka se o líném protějšku zmíní, že má k věcem daleko, nebo je nemůže najít a partner poví o partnerce, která neumí vařit, že stejně chodí spíše do restaurací. John Gottman strávil více než třicet let zkoumáním klíčových faktorů, podle kterých se dalo usoudit, zdali se vztah rozpadne, nebo vydrží. Veliká část jeho práce sledovala rozdíly mezi pozitivními a negativními komentáři mezi partnery. Pro úspěšný vztah je důležité, aby množství pozitivních komentářů převážilo negativní leč někdy trefně vtipné poznámky, které přijdou vtipné většinou jen jednomu z páru, v poměru zhruba pět ku jedné. Podle sociální teorie výměny do vztahů vstupujeme pro svou vlastní potřebu, abychom něco získali, ale to rozhodně neplatí o negativních poznámkách. Ve výsledku to znamená, že po pěti pozitivních komentářích si můžete dovolit utrousit menší poznámku o váze, nebo nějaké indisponovanosti partnera, ačkoli protějšek by vám nejraději doporučil takhle konverzovat nejlépe se zavřenými ústy.

Gottman také přišel na to, že je důležité rovnoměrněji říkat pochvaly a povzbuzující slova, než jednou za čas. Došel k závěru, že v momentě, kdy někomu pochválíme kravatu, má druhý tendenci také nám něco pochválit, i když mnohdy je to otázkou dobré fantazie, protože marně shledává něco k pochvale. Avšak tento odměňovací systém není zcela jistý a někdy člověk marně čeká na nějakou přívětivou odpověď, proto je dobré používat lichotivá slova v delších větách. Naopak u sebemenší kritiky druhého většinou dojde k podobně nenávistné reakci. Takže z pochválené kravaty je rázem nevkusná kravata a ze šatů partnerky je najednou zprostředkovatel jejich větších rozměrů, na které muži rádi narážejí a ženy rozhodně neuklidní ani dovětek, že tlustší lidé jsou automaticky dle psychologických pozorování bráni za přívětivější a tolerantnější, než hubení.

Psychologové spojují narážky na druhé s emoční inteligencí, která je stejně důležitá, jako klasická inteligence pro srozumitelnost komunikace. Rozdílná emoční inteligence v mnoha případech vede u jednoho z partnerů k pocitu, že se jej snaží uchlácholit skrze naprosto šílený útok romantických a často již vlezlých zpráv, nebo naopak k pocitu samoty. Afiliace je základní lidská potřeba po kontaktu s druhými a navazování dlouhodobějších vztahů. V momentě, kdy převažuje jeden z výše zmíněných extrémů, nastává sociální izolace, kdy je člověk sice obklopen lidmi, ale postrádá nějaké vzrušení z této společnosti, což platí i pro vztahy.

Autor: Daniel Hloušek

přidáno 3. února 2016 do kategorie Vztahy

ČTETE: Na pět lichotek jedna pravda · 3. února 2016 · Vztahy
·
Další články