Kontakt O nás
Kde je má hodnota?

Kde je má hodnota?

Všimli jste si, že každý z nás určuje svou hodnotu jako člověka podle jiných měřítek? A že podle toho taky pracujeme na tom, abychom svou hodnotu zvýšili, nebo aby se aspoň nesnižovala? Pojďme se podívat na to, jak svou hodnotu hodnotíme nejčastěji.

 

Po krátkém zamyšlení jsem přišel na pět základních způsobů, jak hodnotíme a zvyšujeme svou vlastní hodnotu. Pojďme si je projít a podívat se, jak kdo z nás funguje.

1. Srovnávám se s chudáky

Nejnižší způsob toho, jak definovat svou hodnotu, je najít někoho, kdo má podle mě nižší hodnotu; a cítit se jako borec díky převaze a pozici nadřazenosti. Protože kdo chce, dokáže najít někoho, kdo je na tom v jakémkoliv ohledu hůř. Jedná se o celkem funkční model. Problém ale nastane, když se chudákovi, vůči kterému jsem se vymezil, začne dařit líp. Snižuje se náš rozdíl a v momentu, kdy se vybraný chudák dostane na mou úroveň, musím si najít ještě většího chudáka a navíc si ještě vynajít vysvětlení, proč se mému chudákovi najednou daří líp, když u mě se nic nezměnilo. Nakonec je to nekonečný boj, život plný hledání a odsuzování ostatních lidí a strach z toho, že se někdo může mít líp.

2. Demonstruji svou sílu a pravdu

Kdo překoná první model, často se dostane do situace, kdy již věří, že něco umí, že něčemu rozumí, že něco dokázal. Takový člověk si najde své pravdy, urovná si v hlavě model fungování celého světa a kdykoliv k tomu má příležitost, ukáže okolnímu světu, jak je moudrý, zkušený a skvělý. V tomto modelu chování radíme ostatním, co mají dělat a komentujeme na Facebooku příspěvky, které nezapadají do našeho vidění světa. Zatímco chudákům radíme, u úspěšných čekáme na sebemenší projev slabosti, abychom si dokázali, že máme minimálně stejnou hodnotu jako oni. A jak slabost ucítíme, ukážeme celému světu, jaká je skutečná pravda a jak nezasloužený může být obdiv, který lidi věnují někomu jinému než nám.

3. Tvořím hodnoty

Třetím modelem je posuzování své hodnoty podle toho, co jsem vybudoval, dokázal. Vztahujeme svou hodnotu k vysokoškolským titulům, k získanému majetku, k dokončeným projektům, prostě k měřitelným výsledkům. Žijeme tvořivý život a vlastní hodnotu spojujeme s běžnými měřítky úspěchu, jak je má nastavená společnost. Protože úspěchu je dnešní doba otevřená, cítíme se často velmi hodnotní, jen nesmí přijít žádný problém či neúspěch. Nezvládnutá zkouška ve škole, snížení platu, partnerské problémy či rozvod, to vše se může stát obrovským problémem, protože kromě praktických problémů (líp se naučit, najít nový zdroj příjmů, zlepšit nebo vybudovat nový vztah) prožívám zklamání, přicházím o sebevědomí, ztrácím svou hodnotu a chuť tvořit další hodnoty.

4. Jsem užitečný

Čtvrtý model má dost společného s předcházejícím. Jen nám už nejde o vlastní úspěchy, ale o úspěchy našeho okolí případně o rozvoj celé společnosti. Energii vkládáme do odlišných projektů, ale stále potřebujeme, aby se projekty dařily, abychom cítili, že jsme úspěšní. Být aspoň trošku užitečný je snazší, než být úspěšný, takže se k tomuto modelu uchylují lidé, kterým třetí model nefungoval. Co když ale o naši pomoc okolí nestojí, co když místo pomoci druhému v dobré víře uškodíme? Cítit svou hodnotu je i s tímto modelem dost problematické.

5. Jsem

Pátý model je naprosto odlišný od všech předchozích. Vlastní hodnotu posuzuji pouze podle toho, že jsem. Už to, že jsem dostal příležitost se narodit, žít a projevovat svou osobnost, znamená, že má hodnota je neoddiskutovatelná. Uvědomuji si, že jsem jedinečný v rámci celého vesmíru a veškerého času. Nikdy na světě nebyl a nikdy na světě ani nebude tvor, který by byl stejný jako já. A protože vím, že vše je provázané se vším a že na rovnováze celého světa se podílí každá jeho součást, vím, že beze mě by tento svět nemohl existovat. Určitě by nebyl takový, jaký je. Vše, co je na světě krásné, existuje i díky tomu, že jsem. V tom je celá moje hodnota a žádný čin, ať již pozitivní či negativní, na mou hodnotu nemá naprosto žádný vliv. Mám se rád a díky lehkosti, kterou mi dává znalost vlastní hodnoty, se můžu radovat z každého okamžiku svého zázračného života.

Který model je správný

Který model považujete za správný, nechám na každém čtenáři. Všechny mají něco do sebe a žádný z nich nepovažuji za univerzální pro celé lidstvo. Zajímavé je uvědomit si, kdy který model používáme a jak se u toho cítíme. Nezbytná je upřímnost. Zkusíš si zařadit sám (sama) sebe?

 

přidáno 25. února 2015 do kategorie Vztahy

ČTETE: Kde je má hodnota? · 25. února 2015 · Vztahy
·
Další články