Kontakt O nás

Čtyři styly vedení: vyzvedněte své přednosti a ovládněte slabiny

Jste tvrdí a neústupní? Možná vám hrozí impulzivní rozhodování. Jste optimisté a umíte vyjít s každým? Pak zřejmě těžko udržíte pozornost. Nebo jste klidní a spolehlivý? Patrně se bojíte rizika. Či snad důslední a anytičtí? Zřejmě vás brzdí strach udělat chybu.

Existuje mnoho stylů vedení a vyznat se v nich není vždy snadné. K jejich identifikaci slouží třeba hodnotící nástroj zvaný DISC (dominance, influencing, steadiness, compliance), což je v překladu zkratka pro dominanci, ovlivňování, pevnost a dodržování pravidel.

DISC používá sérii otázek, na něž je možné odpovědět volbou ze čtyř variant. Respondenti se tak dozvědí, jaký ze stylů vedení je jim nejbližší či naopak zcela cizí.

V praxi tento nástroj využívá i Gayle Lantz, prezidentka konzultační HR společnosti se sídlem v USA, podle níž z něj většinou vykrystalizují čtyři hlavní styly řízení. Jednotlivci však bývají často spíše kombinací různých stylů, z nichž každý má své přednosti i slabiny.

"Pokud od týmu čekáte ty nejlepší výsledky, měli byste v něm udržet rovnováhu různých stylů a také být schopni je všechny ocenit," říká.

DIRIGENT. Tito vůdci jsou přímí, zaměřují se na výsledky a neustále z nich čiší pocit naléhavosti. Dirigenti chtějí vítězit a často se ve snaze získat konkurenční výhodu rozhodují rychle. Jejich tvrdý styl žene ostatní dopředu. Dirigenti iniciují změny, oceňují nové nápady a nebojí se konfrontace. Proto také dokáží mnoho věcí dovést do konce.

Slabiny: Dirigenty je možné charakterizovat jako obtížné nebo egoistické. Netrpělivost a touha jít vpřed může vést k impulzivním rozhodnutím nebo chybám. Lantz dirigentům doporučuje, aby se nadechli a nečekali, že stejným tempem budou pracovat i ostatní.

OVLIVŇOVATEL. Pokud máte v týmu optimistického, motivujícího a na lidi orientovaného komunikátora, pak jste pravděpodobně narazili na ovlivňovatele. Tito vůdci jsou obvykle plni entuziasmu a přirozeně vycházejí s lidmi kolem sebe. Rádi pomáhají a mají přirozenou schopnost lidi kolem sebe motivovat.

Slabiny: Ovlivňovatelé mohou být příliš upovídaní a mají problém s udržením pozornosti. Mohou být také dezorganizovaní a snadno podléhají ovládání ze strany druhých. Podle Lantz si takoví lidé musí dát pozor hlavně na to, aby se jim do rozhodování nepletly jejich vztahy a obavy.

PODPOROVATEL. Jsou stabilní a vyrovnaní a působí jako lepidlo, které drží tým pohromadě. Jen málokdy ztratí trpělivost a vůči lidem kolem sebe jsou velmi loajální. Jsou trpěliví, spolehliví a vytvářejí pocit klidu a stability.

Slabiny: Stejný temperament, který z podporovatelů vytváří takovou stabilizační sílu, může vést k tomu, že se utápějí v nerozhodnosti a sebeuspokojení. Protože nenávidí konfrontaci, mohou se vyhýbat situacím, kdy je potřeba nevyhnutelně jednat. V roli vůdce je může brzdit také jejich averze k riziku a prokrastinace.

ANALYZÁTOR. Je inteligentní, s analytickou myslí a zálibou v dodržování pravidel. Analyzátoři jsou lídři orientovaní na detail, mají promyšlené otázky a obrátí každý kámen, aby zaručili kvalitu a přesnost své práce. Jejich tempo je obvykle pomalejší než u jiných stylů vedení, ale práci nakonec vždycky odevzdají včas a v dokonalém stavu.

Slabiny: Někdy je jejich analytické schopnosti paralyzují a jejich perfekcionismus jim brání v efektivním rozhodování. Obávají se chyb a nebo kritiky své práce, tudíž udělají vše proto, aby měli všechny informace, než se pohnou vpřed. Mnozí je vnímají jako hnidopichy a je třeba si dát pozor na to, aby neustrnuli a místo složitého promýšlení situace začali konečně jednat.

 

přidáno 26. února 2014 do kategorie Vztahy

ČTETE: Čtyři styly vedení: vyzvedněte své přednosti a ovládněte slabiny · 26. února 2014 · Vztahy
·
Další články