Kontakt O nás

Brian Tracy: Chcete se dožít osmdesátky?

Dáváme si nejrůznější cíle. Přestanu kouřit, shodím kila, říkají ty prozaičtější; koupím si auto, postavím dům, vydělám první milion, praví už smělejší. Ale kdo si naprosto seriózně vytyčí: „Chci se dožít 80ti či 90ti let?“ A přitom, co možná nejdéle a kvalitně prožitý život, to je, oč nám všem běží.

Hned na začátek dobrá zpráva: Díky potření nakažlivých nemocí (tuberkulóza, tyfus, syfilis atd..) se průměrný dožitý věk za poslední století prodloužil o čtvrtstoletí, na cca 80 let. Méně optimisticky ale již zní odhad WHO, že kdyby obyvatelé vyspělých zemí (zvláště mužského pohlaví) věnovali péči pravidelné prevenci, mohlo by být dožité číslo ještě příznivější.

Samotná prevence ale nestačí. Je třeba mít na čem „stavět“. Jednak nepodceňovat správné stravovací návyky (lehčí, pravidelnější a častější chody), a k tomu si aspoň rámcově hlídat kalorie. Dále jde o dostatek pohybu, který předchází hlavně potížím s oběhovým aparátem. Svalová zátěž bolí, jistě. Ale nic není zadarmo.

Říkáte si nyní, že jsem pro vás objevil Ameriku? Jistě, máte pravdu. Ale ono tu jde o to, z jaké pozice, či chcete-li nadhledu tuto moji „ samozřejmost" uchopíte. Překonat mozek, který je „stavěn“ na krátkodobé (koupě auta) či střednědobé cíle (vychování dětí), totiž není vůbec jednoduché. Vyžadujete to silnou a veskrze uvědomělou osobnost. Naprosto ideální je přitom vzájemná partnerská podpora. Což mi připomíná: Život v partnerském svazku také prodlužuje život o několik let.

 

Váš Brian Tracy

dh

 

přidáno 20. června 2014 do kategorie Vztahy

ČTETE: Brian Tracy: Chcete se dožít osmdesátky? · 20. června 2014 · Vztahy
·
Další články