Kontakt O nás

10 gest, která nic neřeší

Také jste si mysleli, že váš původně láskyplný vztah vydrží navěky stejný? A najednou se něco pochroumalo a už si s partnerem nedokážete normálně promluvit? Často se hádáte? A co hůř, už skoro spolu nemluvíte? Pak je důležité vědět, čeho se musíte vyvarovat.

Je to taková normální situace – brali jste se z velké lásky a měli si stále co povídat. Jenže dneska po deseti letech si sdělujete jen provozní záležitosti – kdo odvede děti do školky, kdo nakoupí na víkend... Najednou zjišťujete, že vaše komunikace se smrskla a že si nakonec víc popovídáte s přáteli. I láska jakoby se vytrácela. 

Podle odborníka přes vztahové problémy a známého kouče Aleše Kaliny stojí mimo jiné za tímto stavem vzory, které jsme si odnesli z dětství. Zkrátka rodiče nás jaksi naprogramovali na různé rodinné situce. Například na tu, když chceme něčeho dosáhnout a získat předmět svého přání. Bohužel náš partner má úplně jiný vzor ze své rodiny a pak samozřejmě oba na sebe narážejí. Aleš Kalina také vytvořil desatero gest, jichž bychom se ve vztahu měli vyvarovat prostě proto, že nic neřeší a spíš nám škodí. Až si toto desatero přečtete, zamyslete se, zda tato gesta děláte a odkud jste je přejali, asi vám vyjde, že právě tak se chovali vaši rodiče anebo vy jste tak jako děti získávali, co jste chtěli.

Gesto 1: Urážení se – častý jev v dětství. Dítě se urazí a nafoukne se. Starostlivá matka pak nevydrží a dá dítěti jeho předmět touhy. 

Gesto 2: Mlčení – některé matky mají mlčení jako způsob trestu. Říkají: „Jsi zlobivý, tak s tebou nebudu mluvit, dokud se nepolepšíš.“ Dítě pak tento postup odkouká a uplatní jej na svého milovaného jako trest.

Gesto 3: Sexuální odmítání – pochází z domácího odmítání dobra. Dítě má něco rádo a pokud udělá přestupek, je mu dobro odpíráno. Může jít o sledování večerníčka či o návštěvu cukrárny. V dospělosti pak jde pouze o aplikaci v dospělé formě.

Gesto 4: Vyčítání – zde zřejmě nemusím připomínat, jak se dítě naučilo tomuto do krve ryjícímu návyku. Výčitky nikdy nikoho nepřimějí, aby činil, co by měl činit. Výčitky jsou vzbuzováním strachu a viny a přinutí člověka činit požadované pouze chvilkově.

Gesto 5: Naschvály – znáte ty rodiče, kteří řičí na svého potomka: „Počkej, až budeš potřebovat, taky se na tebe vykašlu či taky ti udělám to samé, co ty mně!“ Někteří rodiče dokonce naschvál umírají, zlomí si ruku a dostanou infarkt.

Gesto 6: Jed – slovo umí potěšit i ranit. Jako děti jste se doma naučili láskyplná slova rodičů, ale možná i jejich druhou sílu. Třeba na vás matka jedovatě křičela a vpouštěla vám do žil svůj jed, abyste se uklidnili a dělali, co potřebovala.

Gesto 7: Hysterie – děti nejsou ze své podstaty hysterické. Této vlastnosti se přiučí zase jenom doma. Vidí, jak matka řve na jejich otce a i když se její hysterie bojí, naučí se ji. V dospělosti aplikují naučené na chudáka partnera, seřvou ho a řádně mu připomenou, jak je špatný a co všechno nefunguje a nebylo doposud uděláno. 

Gesto 8: Připomínání chyb – pro některé rodiče nejsou úspěchy dítěte nikdy dost. Požadují více a více a metodu pro svůj požadavek zvolí připomínání chyb. Děcko doma nemá úniku a stále je pouze peskováno za své nedokonalosti. Přestože tuto praktiku nenávidí, začne ji uplatňovat později na svém partnerovi.

Gesto 9: Vztek – Mnohé děti doma vztekem získávají, co potřebují a chtějí. Nepoučení rodiče nemají na jejich argumenty náladu a dají jim, co vyžadují. Když se přece jenom šprajcnou, nestačí se divit, jak se jejich miláček vzteká. Opět podlehnou a upevní v něm jeho nastavení.

Gesto 10: Uprošování – jsou děti s matkami v samoobsluze, jež jsou s to žadonit celý nákup. „Mami dej, mami dej, mami kup“, „A proč ne, proč mi to nechceš koupit, řekni proč?“ atd. Matky nemají konstantní systém ve výchově a děti svojí neporušenou asertivitou občas překonají jejich nařízení. A návyk je na světě. Pros a pros a pros a někdy to vyjde.

přidáno 4. dubna 2014 do kategorie Vztahy

ČTETE: 10 gest, která nic neřeší · 4. dubna 2014 · Vztahy
·
Další články