Kontakt O nás

Vyzrajte nad vnitřním sabotérem a splňte si v roce 2013 svá přání

Pokud neberete vážně předpovědi o konci světa, možná se v novém roce chystáte zrealizovat něco, co jste již dlouho odkládali. Přečtěte si, jak překonat vnitřního sabotéra a změnit svůj život k lepšímu.

Abyste dosáhli, po čem toužíte, musíte si samozřejmě stanovit jasné cíle. Což se vám nakonec vyplatí. Lidé, kteří mají jasně vytýčené cíle, patří totiž podle vědeckých výzkumů k nejšťastnějším. "Pokud si nenavrhnete plán pro vlastní život, je velká šance, že se stanete součástí plánu někoho jiného," říká filozof Jim Rohn. "A hádejte, co pro vás druzí naplánovali? Nic moc."

Mnohem lepší je tak identifikovat vaše vlastní životní cíle – co vás skutečně motivuje a zajímá. Udělejte si čas a prostor, kde můžete snít, ať je to na procházce v přírodě, při kávě ve vaší oblíbené kavárně nebo na gauči při poslechu příjemné hudby. Položte si přitom následující otázky:

• Kdybych věděl/a, že budu úspěšný/á, co bych udělal/a se svým životem?
• Kdybych měl/a neomezené množství peněz a času, jak by se změnil můj život a co bych dělal/a s časem nazbyt a tolika penězi?
• Co jsem dělal/a rád/a jako dítě a jak mohu podobné aktivity zopakovat dnes?
• Kdyby na mě nikdo nekladl žádné požadavky, co bych rád/a dělal/a a proč?

Odborníci nazývají tento proces kreativním chaosem. Začněte psát cokoli vám přijde na mysl, bez autocenzury, jakkoli vám vaše nápady přijdou zvláštní a překvapivé. Používejte pozitivní a aktivní fráze např. "mým cílem je přestěhovat se", spíš než "nechci už zůstat v tomto domě".

Během psaní si dejte pozor, abyste se zbytečně nerozptylovali jinými věcmi, třeba dát prádlo do pračky nebo si uvařit čaj. "Lidé nedělají tuto aktivitu příliš rádi, neboť se musí otevřít tomu, co by skutečně mohli dosáhnout. Takže se rozptylují," říká psychoterapeutka Sharon Eden.

Celkově vám psaní cílů může trvat deset minut i hodinu, čas roli nehraje. Jakmile jste dopsali, dejte seznam na 24 hodin "k ledu" a poté se k němu vraťte. Během jeho procházení zaškrtněte cíle, které s vámi rezonují. Opět bez autocenzury. "Vaše logická mysl může dát některým věcem prioritu. Tato část mozku je ale ovlivněna přesvědčeními, která jste pochytili během výchovy, od vrstevníků nebo z okolního prostředí. Odráží spíše 'měl bych' než to, co skutečně chcete," upozorňuje Eden.

Opakujte procházení a zaškrtávání cílů tak dlouho, dokud vám nezbyde pět položek. To jsou vaše cíle pro následující rok. Abyste jich ovšem dosáhli, měli byste mít podle koučky Evy Kaňákové v rovnováze tři faktory: motivaci, disciplínu a čas. V otázce motivace musí jít o věc, která je opravdu vaše.

Když se rozhodnete studovat angličtinu, abyste neztratili práci, děláte to ve skutečnosti kvůli někomu jinému. Pokud se ji ovšem učíte proto, abyste se dorozuměli s kamarádem z Anglie, půjde vám studium mnohem lépe. A navíc přitom nemáte problém s udržením disciplíny.

Posledním faktorem je čas neboli kroky, které musíte k dosažení cíle udělat. Jestliže si kladete cíle příliš vysoko, hrozí vám selhání, které podkope vaši motivaci. Pokud jsou cíle postaveny příliš nízko, práci odbydete a nikam vás to neposune. Proto je důležité mít cíle ambiciozní a zároveň reálné. Díky tomu prožijete úspěch, který vás bude motivovat v další práci.

Na cestě k cíli se samozřejmě vyskytují překážky, v jejichž překonání si lidé paradoxně brání většinou sami. Největším nepřítelem je totiž váš vnitřní sabotér, který vás sráží dolů stylem "ty na to nemáš, jdi zpátky", případně vás drží v roli oběti. V psychologické teorii se jedná o takzvaný smrtící trojúhelník oběť – viník – zachránce, v němž někdy uvízne každý. "Když se pohybujete v roli oběti, říkáte si, co nejde, co je všechno špatně. A tady pak nemusíte nic dělat," říká koučka.

Abyste ovšem mohli tuto chudinku úspěšně hrát, potřebujete svou neschopnost na někoho svést a zbavit se tak odpovědnosti. Najdete si proto viníka, typu "já nic, to počasí, rodiče, manžel...". Třetím úhlem je zachránce, který vám vaše sebeklamné přesvědčení potvrdí, ať je to kamarádka nebo alkohol. "Zachránce říká: pojď ke mně, já ti pomohu. Máš pravdu, ty za nic nemůžeš. Zachránce vám dává právo zůstat v roli oběti tím, že vám nenastaví zrcadlo," vysvětluje koučka.

Abyste se z tohoto bludného kruhu dostali, potřebujete podle Kaňákové přístup kouče, který zní: "já si věřím, já ti věřím". Když se vám podaří udělat jednu dobrou zkušenost směrem k vytoužené změně, můžete z ní těžit i později a odolávat vnitřnímu sabotérovi, který se vás snaží srazit dolů. Při obtížných úkolech se ale vyplatí si kouče rovnou najmout. "Protože kouč říká, že všechno, co potřebujete, máte v sobě. Jenom to potřebujete dostat nahoru silnými otázkami, které si sami nepoložíte."

přidáno 10. dubna 2014 do kategorie Vzdělávání

ČTETE: Vyzrajte nad vnitřním sabotérem a splňte si v roce 2013 svá přání · 10. dubna 2014 · Vzdělávání
·
Další články