Kontakt O nás

Toužíte po úspěchu? Naučte se řeči vítězů

Tajemství úspěchu často spočívá ve způsobu vyjadřování. Jaký slovník používáte? "Nezvládnu to?" "Pokusím se?" Řeč úspěšných lidí vypadá docela jinak. Především evokuje sílu. Naučte se i vy schopnosti power talking.

Název, který vyjadřuje schopnost úspěšné mluvy, prosadil do obecného povědomí americký podnikatelský poradce George Walther. Takzvaný power talking by se dal přeložit i jako řeč vítězů.

Význam této filozofie je jednoduchý – to, co říkáte, také dostanete. Svou mluvou totiž o sobě zprostředkováváte navenek určitý obraz. A velká část lidí se v očích ostatních diskredituje, kdykoli otevře ústa, aniž o tom sama ví. Abyste vyzařovali pozitivní image, získali od druhých pomoc a chuť ke spolupráci, naučte se správně komunikovat.

Publicistka a zakladatelka časopisu Woman Uschi Fellner, jejíž kniha vyšla pod názvem Ženy na úrovni v nakladatelství Motto, nabízí tipy, jak používat ta správná slova.

+ Hned v počátku odstraňte ze svého slovníku neužitečné fráze, které pouze snižují vaši hodnotu, typu "pokusím se" či "to neumím". Nahraďte je výrazy, které budou odrážet váš pozitivní postoj, například "mohu", "budu", "udělám to, jak nejlépe umím".

+ Důležitá nejsou jen slova, ale celkový dojem vaší výpovědi. Lidé s vámi totiž jednají tak, jak se prezentujete. Pokud tedy řeknete: "jsem tu jen sekretářka", sami snižujete vlastní hodnotu na úroveň podřadné osoby. Dejte najevo, že jste si své ceny vědomi! Stačí třeba říci "jsem odpovědná za sekretariát". Při jednání o zvýšení platu zase místo "ráda bych měla" uveďte "chtěla bych".

+ Přiznejte se k vlastním úspěchům! Mnozí lidé mají tendenci svádět své výkony a zásluhy na štěstí či náhodu, případně pomoc ostatních. A zvláště Češi byli svou zbytečnou skromností v zahraničí donedávna pověstní. Bez vytáček prohlašte: "myslím, že se mi to vážně podařilo". A jestli v tom byl i kousek štěstí, musí to opravdu vědět každý?

+ Nebojte se ostatní pochválit! Chvála, která je cílená, totiž případné nepřátele či intrikány naprosto odzbrojí a oni pak ztratí chuť vám jakkoli škodit. Tento fakt ostatně prokázaly i psychologické výzkumy: pokud nás někdo pochválí před druhými, cítíme se s ním vnitřně propojeni a je nám pak zatěžko ho pomlouvat.

A tady je seznam slov, která je vhodné nahradit příslušnou alternativou:

To nejde... Bude to těžké, ale půjde to... Muselo by se... Bude... Jestli máte zájem... Doporučuju... Pokusím se... Budu... Rád/a bych jednou... Budu... Problém... Výzva... Měl/a jsem štěstí... Pracuji dobře... Musím někdy... Ted chci... Nejsem v tom dobrá/ý... Dělám pokroky...

přidáno 6. února 2014 do kategorie Vzdělávání

ČTETE: Toužíte po úspěchu? Naučte se řeči vítězů · 6. února 2014 · Vzdělávání
·
Další články