Kontakt O nás

Timemanagement - II. díl - Matice plánování času

Timemanagement není o stíhání co nejvíc věcí, ale o osobní efektivitě, o řešení úkolů, které jsou pro mě osobně důležité.

Při dobře zvládnutém timemanagementu si plním všechny své sny s poměrně malým úsilím, které na to vynakládám.

 

Dnes navážeme na I. díl z minulého pátku; podíváme se na MATICE PLÁNOVÁNÍ ČASU.

 

 

  1. kvadrant – důležité a naléhavé = krize, ušlé příležitosti. Patří sem hašení požárů (i skutečných) např. učení se na poslední chvíli na důležitou zkoušku, návštěva zubní pohotovosti, když mě bolí zub, řešení manželské krize, když jsou na stole rozvodové papíry, řešení vztahu s dětmi, kdy se u nich najdou drogy.

  2. kvadrant – důležité nenaléhavé = prevence, harmonie. Patří sem osobní a duchovní rozvoj, relaxace, meditace a vše, co mě přivádí do klidu, plánování a příprava projektů, které nehoří, budování vztahů a trávení času s důležitými lidmi. Právě zde se odehrává to, co rozhoduje o tom, jak budu šťastný a úspěšný.

  3. kvadrant – nedůležité naléhavé = klam, iluze. Vše, co je naléhavé, žádá si mou pozornost a můj čas, ale není to pro mě důležité např. zvonící telefon během plnění důležitého úkolu nebo při relaxaci, puštěná televize, ve které běží něco zajímavého, co bych si sám do svého programu ale vědomě nezařadil, koš s prádlem na žehlení, ze kterého mám pocit, že už ho musím vyžehlit. Pokud tyto činnosti dělám, můžu nabýt dojmu, že je musím dělat a že je dobře, že je dělám. Je to však pouhý klam a programy, podle kterých jsem naučený jednat. Pokud se zbavím těchto činností, budu mít čas na důležité úkoly, relax a užívání si života.

  4. kvadrant – nedůležité nenaléhavé = mrhání časem, únik. Sem patří činnosti, do kterých spadnu, když je toho na mě moc a když rezignuji na to, že bych mohl dělat něco užitečného, něco z čeho mám opravdu radost. Děláním těchto činností se trestám za to, že se mi něco nepovedlo, že jsem nesplnil všechna svá očekávání. Je to čučení na televizi bez skutečného zájmu, brouzdání po internetu, po sociálních sítích, aniž bych to k něčemu potřeboval, nebo mě to dělalo šťastným, hraní PC her, plnění zbytečných úkolů, které po mě vlastně ani nikdo nechce, práce pro práci.

 

Miniseriál věnovaný timemanagementu uzavřeme v pátek 2. května dílem věnovaným Bermudskému trojúhelníku ztráty času.

 

 

přidáno 30. prosince 2014 do kategorie Vzdělávání

ČTETE: Timemanagement - II. díl - Matice plánování času · 30. prosince 2014 · Vzdělávání
·
Další články