Kontakt O nás

Škola je základ života

Na „základce“ jsme se naučili, jak naložit s momenty, kdy nám nepomůže tatínek s maminkou. Zkrátka jsme poznali a vštípili si, zač je toho v životě loket. Nabyli jsme sedmero poznání, ze kterých žijeme dodnes.

ZŠ nás naučila:

1. Dávat pozor

Zkoncentrovat se a přestat zírat co „kde lítá“, to je základ úpěchů ve škole. A nejen v ní. Od schopnosti vydolovat ze sebe maximum v ten pravý čas, se odvíjí úspěchy v práci, ve sportu, ale i v partnerském životě.

2. Vycházet s opačným pohlavím

Jistě, ve školce jsme si mnozí zahráli na doktora. Ale skutečně do tuhého, co do sblížení s opačným pohlavím, došlo až na základní škole. Tehdy se původní bezelstnost a neohroženost proměnila ve stud, a bylo velmi důležité, abychom si neodnesli nějaký mindrák do dospělého života.

3. Držet se pokynů

Dělat si věci po svém je ohromné, tedy do chvíle než jednou, dvakrát a ještě párkrát tvrdě narazíme. Na škole sehrává velkou roli charakter učitele, onoho „kolíkovače“ mantinelů. Ze strany pedagoga není moudrá bezhlavá represe, ještě větší škody ale nadělají příliš povolené opratě. Důležité je charisma. Pro chlapce a vlastně i dívky bývá příhodnější učitel – muž.

4. Mít správný charakter

<Pamatujete, jak jste žalovali na spolužáka a učitel vám za to vyměřil o něco větší trest než „nabonzovanému“ kamarádovi z lavice? Já ano a velmi dobře. Bylo to ve druhé třídě a skutečně mě to poučilo na celý život. Podobných mravoučných ponaučení by každý z vás našel řadu.

5. Najít a „hrát“ svou roli

Za našich mladých let to možná nebylo tak markantní. Ale dnes? Sedmi-osmi-devítiletá děcka se hodně brzy rozškatulkují na: cool parťáky, šprty, kašpary, stydlíny, mluvky, rebely, hajzlíky, barbíny… Tyhle role se s člověkem často potáhnou až do dospělosti.

6. Stát si za svým

Umění bránit a hlavně obhájit svůj názor, to je mocný nástroj pro celý život. Čím dřív se s ním naučíme správně zacházet, tím lépe.

7. Ustát rány

Nespravedlnost patří k životu. Stejně jako umění filtrovat všechny ty křivdy, šikany, ztrapňování, ponížení, nespravedlnosti. Významný motivátor Ivo Toman hovoří o frustrační odolnosti. Právě ta jej pomohla dostat tam, kde je nyní: mezi úspěšné a výjimečné.

 

David Halatka

 

přidáno Včera v 18:49 do kategorie Vzdělávání

ČTETE: Škola je základ života · Včera v 18:49 · Vzdělávání
·
Další články