Kontakt O nás

Šest tipů, jak procvičit mozek a zlepšit paměť

Mozek funguje podobně jako sval. Pokud jej budete pravidelně trénovat, zesílí a zvýší svou kapacitu. V opačném případě se zahálka odrazí ve snížené koncentraci a bystrosti a zvýšené únavě. Abyste tomu předešli, procvičujte každý den mozek pomocí některé z šesti nabízených technik.

Mentální hry a stimulace jsou zábavné a navíc vám pomohou zvýšit schopnosti a funkce mozku. Většina lidí si díky nim posílí paměť (krátkodobou i dlouhodobou) už několik týdnů od začátku tréninku. A navíc, většina z nabízených technik vás kromě času vůbec nic nestojí.

Multitasking
Multitasking je jedna z nejlepších technik na procvičení mozku. Orgán během ní stále pracuje, aniž se unaví. Princip cvičení je jednoduchý – pokud mozek přeskakuje z jedné činnosti nebo problému na druhou/ý, dochází k stimulaci v jeho různých oblastech. Čím častěji budete zkoušet multitasking, tím efektivněji si budete počínat. Dejte si však pozor, abyste si úkolů nenabrali příliš mnoho – zejména, pokud s cvičením začínáte.

Slovní puzzle
Pro jemnou stimulaci mozkové aktivity se hodí především hledání slov. Další možností jsou křížovky, anagramy či dokonce Sudoku. Není nutné hraní jakkoli přehánět (nota bene si na něm vypěstovat závislost), k dramatickému zlepšení kognitivních funkcí úplně postačí 15 až 20 minut denně. Kromě posílení mozku se hrou navíc skvěle uvolníte.

Naučte se něco nového
Jednoduchým způsobem, jak se naučit každý den něco nového a zlepšit výsledky procvičování mozku, je používání webových stránek typu Stumble Upon či náhodné klikání na záložky Wikipedie. Další cestou, jak vaše úsilí maximalizovat, je četba informačně nabitých časopisů nebo sledování vzdělávacích programů.

Meditujte
Po všem tom cvičení se vaše mysl potřebuje zotavit a zpracovat nové informace. Zkuste proto každý den aspoň deset minut meditovat. Nemusíte se přitom lámat do složitých pozic nebo doporučeného sedu. Stačí se na tichém místě pohodlně uvelebit, zavřít oči a užívat si pár minut prostého nicnedělání.

Dělejte něco kreativního
Výzkumy ukazují, že lidé, kteří se věnují kreativním koníčkům, jako je kreslení, malování či dokonce pletení, mají celkově lepší kognitivní funkce než ti, kteří nic takového nedělají. Pokud si myslíte, že sudičky vám umělecký talent nenadělili, hledejte něco jiného, třeba lepení modelů, ruční práce nebo kreativní psaní. Procvičování mozku vás nemusí nudit!

Hrajte se sebou kvíz
Jakmile se naučíte novou informaci, třeba i prosté telefonní číslo, zkuste si je zapamatovat. Takto se můžete zkoušet každý den. Pokud se učíte informace po menších dílech, může vás tato aktivita začít nudit. Jakmile se to stane, přejděte k dalšími kvízu. Tyto drobné tréninkové aktivity můžete dělat i během plnění vašich každodenních úkolů.

 

přidáno 22. ledna 2014 do kategorie Vzdělávání

ČTETE: Šest tipů, jak procvičit mozek a zlepšit paměť · 22. ledna 2014 · Vzdělávání
·
Další články