Kontakt O nás

Pravidla slušného chování platí i na internetu

Říká se jim netiketa a je to soubor pravidel, která bychom měli dodržovat při komunikaci na internetu. Je jich mnoho, ale uveďme si aspoň ta základní, když si píší dva lidé. Jde tedy o virtuální dialog, který by se měl vždy držet určitých norem.

Nepište nic tajného. Pokud nepoužíváte šifrovací zařízení (hardware nebo software), předpokládejte, že mail na Internetu není bezpečný. Nikdy nepište do mailu nic, co byste nenapsali třeba na pohlednici.

Respektujte autorská práva materiálů, které reprodukujete. Většina zemí má autorské zákony.

Neměňte text, pokud posíláte zprávu, kterou jste obdrželi dál. Pokud mail byl osobním vzkazem pro vás a posíláte jej dál skupině, zajistěte si nejdřív souhlas autora. Můžete zprávu zkrátit a citovat pouze důležité části, ale nesmíte změnit původní význam zprávy.

Neposílejte řetězové dopisy elektronickou poštou. Řetězové e-maily jsou na Internetu zakázané. Informujte svého místního administrátora, jestliže nějaký takový mail obdržíte.

Usnadněte adresátovi komunikaci. Mnoho poštovních klientů skrývá informace obsažené v hlavičce, které zahrnují také vaši zpáteční adresu. Abychom se těmto lidem "ukázali", umístěte na konec mailu řádek nebo dva s kontaktem. Tento soubor můžete vytvořit předem a přidávat ho vždy na konec svých zpráv. 

Buďte opatrní při adresování mailu. Některé adresy směřují na skupinu, přestože se tváří, jako by byla adresátem pouze jedna osoba. Buďte si jistí, komu píšete.

Kontrolujte komu posíláte kopie, když odpovídáte na zprávu. Nezahrnujte do takové odpovědi všechny, pokud se zpráva změnila na diskusi pouze mezi vámi a dalším uživatelem.

Mějte na paměti, že příjemce zprávy je člověk s jinou kulturou, jazykem a smyslem pro humor. Stejně tak v jiné zemi těžko pochopí odlišný formát data, míry a výrazy. Zvláště buďte opatrní na sarkasmy.

Používejte smajlíky, abyste naznačili tón hlasu, ale užívejte je s mírou; např. :-). Nemyslete si, že smajlík zahluší jinak urážlivý nebo nevkusný obsah.

Než pošlete emotivní odpověď, počkejte raději do druhého dne. Pokud i přesto takovou odpověď napíšete, označte vybrané části "FLAME ON/OFF".

Buďte struční; když odpovídáte na zprávu, vložte jenom tolik původního obsahu, aby zpráva neztratila na srozumitelnosti.

Omezte délku řádků na méně než 65 znaků a řádky ukončete ENTERem.

Pokud dostanete důležitou zprávu, okamžitě na ni krátce odpovězte, abyste dali autorovi najevo, že vám přišla. I když delší odpověď pošlete později.

Úroveň psaní v určité e-mailové skupině nemůže být použita všeobecně na e-mailovou komunikaci v celém Internetu. Opatrně se slangovými výrazy a akronymy.

Podívejte se, jak velký je e-mail, který posíláte. Vložením velkých souborů může být vaše zpráva tak objemná, že nemůže být doručena nebo přinejmenším nadměrně zatíží síť. Dobrým zvykem je neposílat soubor větší než 50 Kb. Zvažte, jestli by nebylo lepší velký soubor vystavit na FTP serveru, nebo ho rozdělit na menší a poslat každý zvlášť.

Neposílejte nevyžádané e-maily.

 Příště: Technické rady pro psaní textů

 

přidáno 16. dubna 2014 do kategorie Vzdělávání

ČTETE: Pravidla slušného chování platí i na internetu · 16. dubna 2014 · Vzdělávání
·
Další články