Kontakt O nás

O svých cílech nemluvte, snáze je pak dosáhnete

Každý má své osobní cíle, kterých chce dosáhnout. Platí tu ovšem jedno psychologické pravidlo, kterého byste se pro zvýšení šance na úspěch měli držet: nikomu se o svém cíli nezmiňujte. Tento přístup podložený řadou výzkumů prezentoval na konferenci TED úspěšný byznysman Derek Sivers.

Zkuste se na pár vteřin zamyslet, co je váš největší osobní cíl. Představte si, že se právě teď rozhodnete pracovat na jeho realizaci. Pak si představte, že o svém záměru řeknete známému, kterého dnes potkáte. Představte si, jak vám dotyčný přeje hodně zdaru a jak vaše cena v jeho očích stoupá. Jistě, je to úžasný pocit. Cítíte se najednou o krok dál, jakoby by se to už stalo součástí vaší identity.

A teď špatná zpráva: nic není dál od pravdy. Příjemný pocit, který cítíte v momentě, kdy o svém cíli řeknete ostatním, totiž snižuje vaše odhodlání jej dosáhnout. Existenci tohoto mechanismu již prokázaly opakované psychologické výzkumy.

Funguje to jednoduše: k úspěchu je třeba provést jisté kroky a jistou práci. V ideálním případě byste neměli být spokojeni, dokud tuto práci neuděláte. Pokud ale o svém cíli řeknete ostatním a oni to přijmou jako fakt, vaše mysl vám klamně vyšle signál, že práce je v podstatě hotova. A protože jste již uspokojení ze sebe pocítili, jste méně motivováni udělat onu tvrdou, leč nezbytnou práci.

Hmatatelné důkazy o tom přinesl například Kurt Lewin, zakladatel sociální psychologie, který výše popsaný jev nazval již v roce 1926 “substitucí”. Detailně se o něm ve své knize z roku 1982 rozepisuje i profesor sociální psychologie Peter Gollwitzer, jenž na toto téma publikoval v roce 2009 výsledky dalších testů.

Co tedy na závěr doporučit? Odolejte pokušení veřejně váš cíl oznamovat. Odložíte sice pocit uspokojení, které s sebou ocenění ze strany okolí přináší, protože pochopíte, že vaše mysl má tendenci zaměňovat “mluvení” za “dělání”. Odměnou vám však bude mnohonásobně vyšší šance, že cíle dosáhnete.

přidáno 7. ledna 2014 do kategorie Vzdělávání

ČTETE: O svých cílech nemluvte, snáze je pak dosáhnete · 7. ledna 2014 · Vzdělávání
·
Další články