Kontakt O nás

Nedovolte druhým řídit váš den. Převezměte nad ním kontrolu

Kterou věc po probuzení uděláte jako první? Vsadím se, že to je čtení zpráv na vašem mobilu. Otázka je proč? Expertka na time management, Mel Robbins, vám ukáže, jak nad svým časem znovu získat kontrolu.

Pokud jste skutečně hledali textovky, uvědomte si, že pípnutí zprávy uprostřed noci uslyšíte skutečně jen zřídka. Jaký druh sms byste ostatně dostali? Bude tam vtip od opilého kamaráda, který se baví v centru města? Nebo vás partner, který vyhřátou postel opustil o hodinu dříve, toužil probudit něčím krásným? Pochybuji.

Pak tedy otevřete svou mailovou schránku. Proč? Obsahuje něco natolik důležitého, že prostě musíte tento krok udělat hned? Nebo snad musíte poslat email ještě předtím, než setřete ospalky? Nikoli, v takovém případě byste ho poslali už minulou noc. Přesto vaši schránku otevřete.

A nejste v tom sami. Nedávné výzkumy prokázaly, že do postele si bere mobily téměř 80 procent jejich uživatelů. A vsadím se, že mezi podnikateli je toto číslo ještě vyšší. Proč je tedy sáhnutí po mobilu hned po probuzení takový problém? Odpověď je jednuduchá: Jak svůj den začnete, takový bude i po zbytek dne.

Jestli je vaší první aktivitou kontrola sms nebo emailů, znamená to, že ještě před snídaní stanoví vaše priority někdo jiný. A tyto emaily si žádají váš čas, pozornost, pomoc a mozkovou kapacitu. Začínáte tak svůj den tím, že místo proaktivního sledování vašich cílů reagujete na druhé lidi. Vzdali jste se ve prospěch druhých kontroly – která je pro vaši pohodu, úspěch a štěstí zcela zásadní.

Znovu se zamyslete: Ležíte v posteli a čtete emaily, které dorazily v době, kdy jste spali. Váš mozek v té chvíli zaplavují vzkazy od marketérů, kolegů, prodejců a nadřízených. Ještě předtím, než se posadíte, dostanou před vašimi potřebami přednost potřeby druhých. Mimo nebezpečí nejste ani tehdy, pokud váš telefon nepřijímá emaily. Garantuji vám, že buď váš počítač spustíte hned, jak opustíte ložnici, nebo jakmile dorazíte do práce. Což znamená, že vaši schránku zkontrolujete dokonce ještě předtím, než se trochu zorganizujete.

Už to nikdy více nedělejte.

Předtím, než si přečtete o 25procentní slevě, nebo než vás počítač upozorní, že úkol v PowerPointu měl být dávno hotov, nebo než vás kolega odkáže na svého asistenta, převezměte nad svým dnem kontrolu.

Ptáte se, jak na to? Jednoduše po dobu zhruba 5 až 10 minut dělejte “mozkový úklid” bez toho, aniž byste otevřeli schránku vašeho telefonu, laptopu nebo jiného počítače. Tato aktivita spočívá v utřídění všech vašich projektů, úkolů a priorit na jeden list papíru. Potom v seznamu zvýrazněte tři hlavní věci, s nimiž se dnes musíte poprat. Věci, na nichž vám nejvíc záleží.

Takto váš den začnete tím, že se soustředíte na to, co je pro vás důležité. Já si třeba dělám poznámky do malého notesu, který s sebou všude nosím a mohu tak pokračovat v “mozkovém úklidu” po celý den.

Potom – stále bez otevření vaší schránky – otevřete svůj kalendář a najděte v něm 30minutový blok, v němž se zaměříte na tři hlavní věci bez jakéhokoli vyrušení. Je celkem jedno, kdy na tento blok dojde. Může to být prvních 30 minut v práci, při čekání v autě na vaše dítě, až mu skončí sportovní kroužek, nebo po večerním sledování fotbalového zápasu. Najděte si čas a naplánujte si to.

Právě jste tím upřednostnili vaše potřeby před potřebami jiných a převzali jste nad svým dnem kontrolu. Nyní můžete otevřít vaši schránku. Sami se za pár dní přesvědčíte o tom, jak moc se toho ve vašem životě a podnikání změní.

 

přidáno 3. února 2014 do kategorie Vzdělávání

ČTETE: Nedovolte druhým řídit váš den. Převezměte nad ním kontrolu · 3. února 2014 · Vzdělávání
·
Další články