Kontakt O nás

Kladete správné otázky?

Hledáte–li klíč k bohatství, přestaňte dál pátrat. Držíte ho v ruce! Stačí se jen správně ptát. Vím, že jste to slyšeli již mnohokrát, ale možná jste nad tím dost nepřemýšleli. Moje filozofie zní prostě: kladete–li špatné otázky, dostanete špatné odpovědi.
Výsledkem jsou špatné informace vedoucí ke špatným rozhodnutím. Jakmile však položíte otázku skvělou, vše se rázem změní. Stále pochybujete? Nuže podívejme se na čtyři různé příklady.

Příklad první:

Jak dobře povečeřet v restauraci.
Zašel jsem si s přítelem na večeři do restaurace. Právě jsme zkoumali jídelní lístek, když tu přišla servírka, aby nám pověděla o zdejších specialitách. Pozorně jí nasloucháme a oba máme nutkání se zeptat: „A co je dobré?” Já však položím lepší otázku. „Kdybyste tu jedla vy a věděla, který šéfkuchař dnes vaří a která jídla připravuje nejlépe, co byste si objednala?” „To je jednoduché,” odpoví servírka, „jehněčí”. Objednáme si tedy jehněčí a chutná úžasně. Třeba uměl šéfkuchař připravit výborné jehněčí a rybu možná vůbec neuměl. Jaké z toho plyne ponaučení? Kladením skvělých otázek získáte skvělé a použitelné informace.

Příklad druhý:

Co udělat, když počítač stávkuje.
Můj přítel Terry je v důchodu. Sedí na své jachtě v zálivu Hauraki Gulf před Aucklandem, když mu ze Sydney volá bývalý klient. Má velký problém s počítačem a nabízí Terrymu půl milionu dolarů, pokud jej zvládne vyřešit do týdne. Terry si položí tuto otázku: „Kdo na světě by uměl vyřešit tento problém?” Nikoli kdo v Sydney nebo někdo, koho bych znal, ale kdo na světě. Terry zavolá několika známým a nakonec sežene kontakt na muže v USA, jenž by problém vyřešil a navíc s ním byl hotov do týdne. V případě úspěchu mu Terry slíbí odměnu čtvrt milionu dolarů. Závěr? Můj přítel si správnou otázkou vydělal čtvrt milionu dolarů, aniž by opustil jachtu.

Příklad třetí:

Jak získat nezbytný certifikát.
Když mi bylo kolem třiceti, potřeboval jsem nějaké univerzitní certifikáty. Do školy jsem se nehrnul, ale věděl jsem, že certifikáty potřebuju. Nechal jsem se tedy zapsat, zaplatil školné a pak jsem vedoucím příslušných kateder pro každý předmět položil stejnou otázku: „Ačkoli jsem kvůli práci a rodině časově zcela vytížen, chci absolvovat na výbornou. Jaké absolutní minimum pro to musím splnit?” Všichni mi odpověděli stejně. Po dvou letech korespondenčního studia jsem odešel s vytouženou kvalifikací, téměř samými jedničkami a navrch dvěma akademickými cenami za nejlepší studijní výsledek v zemi.

Příklad čtvrtý:

Jak dobře prodat finanční produkty.
V oblasti prodeje finančních produktů se většina lidí řídí doporučením. Ptají se ale špatným způsobem: „Znáš někoho, koho bys mi mohl doporučit?” Dostanou tak nejen doporučení chabé kvality, ale navíc jejich budoucnost závisí na úsudku tázaného. Jakmile však otázku přeformulují na „Kdo je ten nejlepší obchodník, kterého znáš?”, dostanou skvělé doporučení na lidi, kteří mají peníze a jimž skutečně záleží na budoucnosti klienta. Výsledkem lépe k cíli zaměřené otázky je větší prodej a méně problémů.

Cokoli v životě chcete, dopadne podle toho,jak kvalitní otázky kladete.
Při tom je třeba dodržovat také správné pořadí. Nejprve si ujasněte, co chcete. Poté se rozhodněte, koho se potřebujete zeptat a ke komu vás dotyčný může nasměrovat. Naplánujte si nejlepší čas na položení otázky a často se při tom nechte vést tím, koho jste požádali o radu. Tolik z nás uvízne na tom, že se sama sebe zeptá: Jak to mohu udělat?, ačkoli opravdu správná otázka by měla být: Co potřebuji udělat dalšího? Nebo: Kdo mi pomůže uskutečnit můj cíl? Zní to možná příliš jednoduše, ale pokud se skutečně zaměříte na kladení správných otázek, dosáhnete svých vrcholných cílů mnohem rychleji.

přidáno 9. května 2014 do kategorie Vzdělávání

ČTETE: Kladete správné otázky? · 9. května 2014 · Vzdělávání
·
Další články