Kontakt O nás
Jak si zaručeně splnit své cíle

Jak si zaručeně splnit své cíle

V návaznosti na článek o timemanagementu bych se rád podělil o zaručený návod, jak si splnit všechny své životní cíle. 

Návod na to, jak si splnit jakýkoliv cíl je naprosto jednoduchý a dá se shrnout do tří bodů:

  1. Stanovím si cíl.
  2. Nasměruji na cíl pozornost.
  3. Udržím pozornost, dokud cíle nedosáhnu.

Zajímavé je, kolik zádrhelů může mít tak jednoduchý návod. Pojďme se podívat na to, na co si dát pozor, aby jste se opravdu dostali k cíli.

Jak si správně stanovit cíl

Aby se mi podařilo splnit si cíl, musí být mým cílem něco, po čem opravdu toužím, co moc chci a co budu chtít i za týden, za měsíc, za rok. A jediný způsob, jak přijít na to, co opravdu chci, je začít si psát, co si myslím, že chci, a pak to pravidelně kontrolovat, opravovat, doplňovat, nebo úplně měnit. Nikdo na světě nepřijde na to, co opravdu chce, když se nad tím poprvé zamyslí.

Úkol: Napiš si hned po přečtení článku, co jsou tvé životní cíle, co opravdu chceš mít, umět, dokázat, zažít za rok, za 2 roky, nebo za 5 let.

Jak nasměrovat pozornost k cílům

Pokud máš napsané své cíle, věnuj jim denně aspoň pár minut. Zařaď si do denní programu mezi automaticky prováděné činnosti jako je čištění zubů i prohlížení svých cílů. Stačí denně třeba jen malý okamžik, ve kterém se naladíš na pocity, které budeš mít, až se ti cíl podaří splnit, chvíle vděčnosti za to, že je cíle dosaženo. Tak málo stačí a každý cíl dojde naplnění. Uvidíš, jak ti inspirace začne radit, co udělat, aby ses posunul(a) krůček po krůčku ke svému cíli. A hlavně v radosti a vděčnosti za to, že se děje, co se má dít, i když se vyskytne překážka, nebo všechno nepůjde úplně snadno.

Dobrým pomocníkem může být vision board (nástěnka přání) s obrazovým ztvárněním cílů a přání. Mít ji denně na očích znamená směrovat ke svým cílům pozornost, ať už vědomě, tak podvědomě. Pokud se pro vytvoření nástěnky přání rozhodneš, doporučuji si nastudovat, jak správně postupovat, aby se ti náhodou nesplnilo něco, po čem zrovna netoužíš.

Úkol: Pod své cíle připiš, kdy jim v průběhu dne věnuješ aspoň malou chvíli. A napsané zaveď do praxe. Pokud s tím budeš mít problém, napiš mi. Společně to zvládneme!

Jak udržet pozornost u svých cílů

Jediným skutečně funkčním způsobem jak udržet pozornost u svých cílů, je pravidelné dělání schůzky sám se sebou. Alespoň jednou týdně je potřeba projít si napsané cíle, zrevidovat je a zamyslet se nad tím, co jsem pro jejich splnění udělal. Vhodné je klidné příjemné místo, kde nejsem rušen lidmi, telefonem ani zprávami z internetu. V této oáze klidu člověk s radostí přivede myšlenky zpět ke svým cílům, pokud se začaly toulat mezi strachy a starostmi. Kromě revize a plánování je fajn schůzku spojit s meditací, vizualizací a projevy vděčnosti a sebelásky.

Úkol: Napiš si, kdy a kde uděláš nejbližší schůzku se sebou. Schůzku zrealizuj a v rámci plánování na schůzce se rozhodni, kdy a kde si uděláš další schůzku.

Spolupráce a podpora

Výše popsané stačí dodržet a tvé cíle se splní. Aby se tvé cíle plnily rychleji a aby tě bavila cesta, po které se budeš k cílům blížit, doporučuji ti spolupracovat s lidmi, které máš rád(a). Sám jsem se přesvědčil, jak je někdy těžké být na všechno sám. A jak zábavné jsou dlouho odkládané úkoly, když je plním s někým dalším. Spousta úkolů se dá delegovat na lidi, kteří je udělají s radostí.

přidáno 15. května 2015 do kategorie Vzdělávání

ČTETE: Jak si zaručeně splnit své cíle · 15. května 2015 · Vzdělávání
·
Další články