Kontakt O nás

Hledejte řešení na neobvyklých místech. Třeba na hřišti

Pozitivní zkušenost, kterou uděláte v jedné oblasti života, vám může pomoci vyřešit situaci v oblasti docela jiné. Mentor Steven Gauge si pro kancelářské prostředí vypůjčil pár zajímavých postřehů z rugby.

O platnosti zmíněného zákonu vás ostatně přesvědčí i sama praxe. Jeden muž třeba zjistil, že dechové techniky, které používá pro jednání s obtížným kolegou, mu pomáhají zvládnout strach u zubaře. Jiný zase využil sebevědomí získané při jednání na úřadě k tomu, aby přesvědčil o efektivitě projektu nadřízené v práci.

Stevenu Gaugeovi se zase hodilo rugby. "Protože jsem si jako kapitán místního týmu vedl na hřišti čím dál lépe, přemýšlel jsem, jak by se to dalo využít v jiné oblasti mého života. Ačkoli jde o dvě zcela odlišné kultury, zkusil jsem pravidla rugby aplikovat na pracovišti. A výsledky mě překvapily," říká.

Udělejte z rozcvičky denní rutinu
Bez rozehřátí by nezačaly hru ani týmy v té nejnižší lize. V práci se přitom často ponoříme do úkolu, aniž bychom svou mysl dostali do správného rozpoložení. Zkuste před započetím brainstormingové porady místo uspěchaného vyřizování emailů strávit deset minut koncentrací na to, abyste se dostali do kreativní nálady. Uvidíte, že váš výkon půjde rychle nahoru.

Nemarněte čas kritikou
Je snadné stěžovat si na výkon kolegů, ačkoli nic není více demotivující, než poslouchat kritiku vašich spoluhráčů. Zavedl jsem týmové pravidlo pochválit každého, kdo udělal něco dobrého, i kdyby šlo o tak jednoduchý úkol jako chytit míč. Dejte svým kolegům pravidelnou dávku pochvaly a díků a uvidíte, že se brzy stanou sebevědomějšími a pozitivnějšími. A bude s nimi větší radost pracovat.

Pracujte s lidmi, kteří nejsou jako vy
Na hřišti je místo pro každého. Ať jste malý, velký, tlustý nebo hubený, vždycky se pro vás najde ideální pozice, která těží z vašich silných stránek. Diverzita dělá tým silnější. Na pracovišti přesto najímáme a povyšujeme lidi, kteří jsou nám podobní.

Až tedy budete svolávat schůzi, zkuste pozvat lidi z různých oddělení. A až budete sestavovat skupiny, zvažte, zda máte ten správný poměr tvarů, velikostí a osobností.

Nemusí to však končit rugby hřištěm. Uspět v denní rutině vám mohou pomohou pomoci i vaše vlastní koníčky. Udělejte si seznam toho, co jste udělali pro vyřešení různých problémů, a zkuste se zamyslet, jak by vám tyto strategie pomohly v kanceláři. Výsledky vás překvapí.

 

přidáno 14. března 2014 do kategorie Vzdělávání

ČTETE: Hledejte řešení na neobvyklých místech. Třeba na hřišti · 14. března 2014 · Vzdělávání
·
Další články