Kontakt O nás
Obavy a strach jsou pro mě výzva!

Obavy a strach jsou pro mě výzva!

Původem profesionální klaun, artista na visuté hrazdě a bubeník. To je Keith Holden, autor bestselleru The Power of Raaargh!!! Zvolil si však cestu duchovního rozvoje a nyní předává své myšlenky a zkušenosti všem, jimž mohou pomoci v osobním růstu. Cílem jeho knihy je zbavit nás negativních myšlenek a povzbudit naše sebevědomí.

Autor: Tania Ahsan

Přeložila: Andrea Votrubová

 

Když jsem Keitha Holdena potkala, měl na sobě cosi jako flaušovou kombinézu, která na dospělém vypadala skoro jako dupačky. A s tímhle oblekem si klidně vykračoval na schůzku přes celý západní Londýn. Tenhle člověk se skutečně nebojí být ve středu pozornosti, působit na ostatní divně, ani jít si za svými sny. Působil jako kreativní ředitel legendární Manumission na Ibize, což bývala pravděpodobně nejslavnější klubová párty na světě, a nyní pracuje jako osobní konzultant. Praktikuje i zenovou jógu a Vipassana meditaci.

 

Vypadáte velmi odvážně. Bojíte se vůbec něčeho?

Mé obavy se mění každý den, protože strach je podle mého názoru něco jako konstanta vašeho života. Strachu se ve skutečnosti zbavit nechceme. Panuje sice víra, že snem většiny lidí je vést život beze strachu, ale ten je tu v podstatě proto, aby poukázal na oblasti vašeho života, kde potřebujete posílit. Pokud se tedy v určité věci cítíte nejistí, měli byste to přivítat s vděčností, protože bez negativity či strachu bychom se nemohli zaměřit na to, co potřebujeme překonat. Takže já mám stále nové obavy a je zbytečné tu propagovat, o jaké jde. Faktem je, že moje obavy se mění díky tomu, že je přijímám a pracuji s nimi. A cítím vděčnost za výzvu, která ke mně přišla, protože vše, co jsem v životě dokázal, je přímým výsledkem konfrontace strachu. Čím víc mě tedy něco zneklidňuje, tím víc tomu jdu vstříc.

Myslíte si, že někdo žije beze strachu?

Skutečně si nemyslím, že někdo žije beze strachu. Vždycky bych lidem doporučil vyzkoušet úpravu stravování, meditaci a jógu. Věci, které nelze kvantifikovat písmem ani slovy, protože ty nás vrátí do rovnováhy. A právě to nás zbavuje velkého množství strachu.

Co byste poradil lidem, žijícím v neustálém stresu?

Komukoli, kdo je ve stresu, bych řekl, aby si nejdříve napsal všechno, co ho stresuje. Protože když jste vystresovaní, vnímáte v prvním okamžiku velkou část vašich obav v přítomném čase, a tak s nimi v tuto chvíli nemůžete vlastně nic udělat. Pokud si ale napíšete vše, co vás stresuje, do seznamu „co s tím“, uvědomíte si, že vše lze velmi dobře zvládnout.

Povzbuzuji lidi, aby neskákali na „visutou hrazdu”, ale měli připraven jednoduchý seznam toho „co udělat”. Což může být něco tak triviálního, jako zvednout telefon a zavolat někomu, s kým máte problém nebo koho chcete potkat. Nebo když se jedná o pracovní pohovor či někoho, kdo se vám líbí – prostě navažte kontakt. Udělejte něco malého. Nemusíte přece dělat nějaké velké, život překračující činy, abyste dokázali, že nemáte strach.

Co podle vás funguje nejlépe jako cvičení pro lidi, kteří chtějí vidět rychlé výsledky?

Pokud chce někdo jednoduché cvičení k dosažení co nejrychlejších výsledků, bez pochyby to bude meditace vděčnosti. Ta totiž vytváří protor, v němž jste vděční za všechno, co je. Jedna z nejúčinnějších věcí, které můžete udělat, je mít poznámkový blok a v něm seznam všeho, za co jste vděční. Nebo mít takový seznam v hlavě. Může v něm být vaše dítě, každý dárek, z něhož jste o vánocích měli radost, vrtící ocas vašeho psa, cokoli ve vašem životě. Pak si vaše požehnání procházejte.

A nevede to spíš k lítosti než k ponusu vpřed?

Právě tohle mě vždycky neuvěřitelně rychle nabudí. V minulosti jsem během těchto cvičení míval v očích slzy. Je to ale něco, co zapomínáme dělat. Úžasná věc na vděčnosti je fakt, že v momentě, kdy začnete procházet svá požehnání, přicházejí myšlenky, které vás okamžitě dostanou do stavu přítomného okamžiku. Líbí se mi na tom, že ocenění má dva významy. Znamená to ocenit, být vděčný, ale také to znamená růst.

Když jste vděční za to, co máte, jste ve stavu přítomného okamžiku, kde nechcete změnit jedinou věc. A protože ten se náhle stane vaším prázdným malířským plátnem, dovolíte si projevit se kreativně. Nejrychlejší výsledky tak lidem vždycky přinese vděčnost.

Současná doba se zdá plná beznaděje. Jak zabránit, aby člověk nesklouznul jako po spirále do negativního myšlení?

V éře informací a komunikace je toho tolik dostupného, že vždycky můžeme najít něco, co nás z negace vytáhne. A ta klesající spirála něco znamená... není legendy, mýtu, filmu, v jakékoli kultuře a v jakoukoli dobu, kde by nebyl nějaký černý okamžik. Právě okamžik naprostého zoufalství, kdy se zdá všechno ztraceno, je momentem, kdy vám klíč k řešení kouká přímo do tváře. A ten vám ukazuje, jak situaci otočit a odrazit se. Buďte si jisti, že ten klíč tam vždycky je.              

 

Keith Holden

Keith Holden začal svou dráhu u filmu, kde pracoval se Stevenem Spielbergem a studiem Walt Disney, poté se živil jako umělec na visuté hrazdě a cirkusový klaun v Cirque du Soleil pod ředitelem Andrew Watsonem. Jako hudebník spolupracoval s Paulem McCartneyem a působil též jako kreativní ředitel Manumission, což byla největší týdenní párty na světě. Keith Holden je dlouholetým praktikujícím Okido jógy, která kombinuje jógu se zenem a Vipassana meditací. Je filozofem, inspirativním speakerem, osobním i obchodním konzultantem a autorem knihy “The Power of Raaargh!!!”. V současné době  žije se svou ženou a dvěma syny na Ibize.

 

přidáno 16. února 2016 do kategorie Rozvoj

ČTETE: Obavy a strach jsou pro mě výzva! · 16. února 2016 · Rozvoj
·
Další články