Kontakt O nás
Motivace je přechod od musím do chci

Motivace je přechod od musím do chci

Hokejový trenér Marian Jelínek společně s publicistou Jiřím Kuchařem vydali pozoruhodnou knížku Motivace – mýtus dnešní doby. Je tedy o motivaci a nejen té sportovní. V jedné z kapitol vysvětlují, jak vlastně vzniká.

Motivace je slovo, které jde zdánlivě použít v jakémkoliv kontextu a na něž lze přilepit cokoliv. Mnoho lidí žije v novodobém mýtu, že největší životní motivací jsou peníze, protože za ně lze koupit prakticky všechno: auto, krásnou manželku, kamarády nebo to nejuznávanější umělecké dílo na světě. Skutečnost je taková, že o motivaci píší lidé, kteří ji vidí zvenčí. Titulky typu „vyhrál a dostal“ je v tom jen podporují jako by prize money byly tou nejvyšší životní metou, jaké může sportovec dosáhnout.

Kluci, co milují fotbal

Albert Puig, držitel mnoha trenérských ocenění a jeden z trenérů mládeže v klubu FC Barcelona, vydal v listopadu 2009 knihu La fuerza de un sueno – Síla snu. Jedna myšlenka změní život – to je název jedné z nejzajímavějších kapitol. Pro novináře uvedl : „ Celý svět si myslí, že v naší akademii vychováváme fotbalisty. Ve skutečnosti vychováváme kluky, co milují fotbal.“ Není třeba dodávat, že pokud ho díky tomu budou hrát dobře, přijdou peníze a sláva. To je ale jiná věc.

Dvacet minut nebo třicet vteřin

Steve Seidel, umělecký ředitel na Harvard Gratuate School of Education uspořádal v září 2012 dvoudenní sympozium na téma Inspiring as well as educating. Inspirovat se a vzdělávat. Jednalo se o sondu do výukových programů a pomoc pedagogům, aby si jejich studenti dokázali osvojit motivovaný vztah k učení. Hlavním hostem byl umělecký ředitel projektu Silk Road, americký violoncellista Yo-Yo-Ma, který hovořil na téma Učení motivované uměním a tvůrčím zanícením. Uvedl nejrůznější zkušenosti z koncertů po celém světě a ze své pedagogické praxe. „ Když se ptám mladých žáků z našeho programu, jestli se po dvaceti minutách nudného cvičení cítí, jako by hráli osm hodin, slyším v odpověď jejich vědoucí povzdechnutí. Pokud jsou ale hluboce propojeni s hudebním kusem, který navíc hrají před zaplněným sálem, uběhne jim dvacet minut opravdu perného soustředění jako třicet vteřin. Jde o to, najít si vnitřní přepínač, poháněný vášní a zapojením do hry. Přenesení pocitu z musím do chci.“

Nejvyšší motivace

Yo-Yo-Ma se narodil roku 1955 tchajwanským rodičům a jako maličký začal hrát na housle. Ve čtyřech letech přešel na violoncello od pěti koncertoval a v sedmi hrál na koncertě pro J.F. Kennedyho a Eisenhowera. Celý svůj život je poháněný vášní, jak sám říká, k hraní na tento nástroj. Kdybychom to převedli do sportu, našli bychom příklad v Jaromíru Jágrovi, jehož podobná vášeň k milovanému sportu ho vede k nočním tréninkům na ledě. Když někdo rád chytá ryby, chová včely nebo zakládá firmy, nikdo ho nemusí motivovat, nebo dokonce nutit, aby chodil do práce

Je to případ vnitřní, intuitivní motivace, kterou asi znáte také. Ponořeni do činnosti, splynete s ní, aniž čekáte jakoukoliv odměnu zvenku. Nejvyšší motivací je v tomto ohledu mateřská láska.

Vášeň nebo peníze

Marian Jelínek odhaduje, že v hokejových týmech, kde působil, byla asi třetina takto motivovaných hráčů: Měli už dost yvděláno, také jim bylo už dost let, ale od svého milovaného sportu se nedokázali odtrhnout. Jiní dělali hokej proto, aby se stali hokejisty – což je společensky prestižní a přitažlivé pro druhé pohlaví. Tato vnější motivace ovšem postupně hráče ničí. Cílem se stávají peníze, ne vlastní cesta sportu. Nikoli poznání ale odměna.

přidáno 19. dubna 2014 do kategorie Rozvoj

ČTETE: Motivace je přechod od musím do chci · 19. dubna 2014 · Rozvoj
·
Další články