Kontakt O nás
Klíč ke správnému Time managementu

Klíč ke správnému Time managementu

Správné řízení času je otázkou osobních priorit, a proto je toto slovo v oboru Time managementu klíčovým pojmem. Vůle a nalezení času potřebného ke zvládnutí určitých činností a aktivit jsou otázkou naší motivace - naší síly ovládat sami sebe, naší touhy zvítězit a uspět. Závisí na naší osobnosti, typologii a návycích v prostoru i v čase. Klíčem ke správnému Time managementu je umět si optimálně naplánovat jednotlivé činnosti, vytvořit potřebné návyky a současně zrušit ty nefunkční či neefektivní. Time management řeší člověka z pohledu jeho činností v čase. Proč, co, jak a kdy dělá. Vychází ze sebepoznávání člověka a jeho individuálních hodnot s důrazem na dobrý pocit, vyrovnanost, kondici, dobré vztahy a podobně. Takové chápání se označuje jako proaktivní přístup k problémům a činnostem, k vlastnímu životu a jeho uspořádání a k vlastním prioritám.

Stejně jako ti nejlepší šéfkuchaři nejdříve vyčistí celou kuchyň, než se pustí do přípravy svých lahůdek, i vy byste nejdřív měli „vyčistit“ a efektivně uspořádat svůj pracovní prostor, než se pustíte do práce. Jak to uděláte? Jednoduše:


1. Roztřiďte dokumenty.
Všechny dokumenty – ty papírové i ty v počítači - roztřiďte do odpovídajících složek. Všechno, co momentálně k práci nepotřebujete, z plochy stolu i počítače odstraňte a uspořádejte tak, abyste příště věděli, kde to najdete, ale momentálně vám to nezabíralo místo a neodvádělo pozornost.

2. Soustřeďte se na jeden úkol.
Nerozptylujte se ničím jiným než svým momentálním úkolem. Všechny dílčí postupy, které zahrnuje, shrňte do jedné složky a tu mějte neustále před očima.
Někteří lidé se domnívají, že pracují efektivněji u stolu, na kterém panuje chaos. Všechny dosud publikované studie ovšem dokazují, že když byli tito  lidé posazeni k uklizenému stolu, nebo byli donuceni si pracovní prostor uspořádat, jejich schopnost soustředit se pouze na jeden úkol se výrazně zlepšila a produktivita práce se zdvoj- až ztrojnásobila.  

3. Ujistěte se, že máte vše, co potřebujete.
Není nic rušivějšího, než když v půlce plnění úkolu musíte přestat, protože zjistíte, že nemáte při ruce potřebnou tabulku či prezentaci. Dříve, než se pustíte do práce, přesvědčte se, že máte k dispozici vše, co budete potřebovat.

4. „Očistěte“ i své pocity a přístup k práci.
Všimli jste si, že lidé libující si v chaosu na pracovních stolech stráví každý den enormně dlouhou dobu hledáním materiálů, které zrovna nutně potřebují? Psychology bylo navíc potvrzeno, že pohled na neuklizený stůl či pracovní kout nás podvědomě vede k pocitu, že jsme sami zmatení a nesystematičtí. V neposlední řadě takové prostředí rozptyluje pozornost, jelikož naše oči neustále těkají z předmětu na předmět.  

5. Nezapomeňte na email.
Pravidelně promazávejte emaily. Pokud zprávu nepotřebujete, vymažte ji. Několikrát za den odpovězte na všechny došlé emaily najednou, ale nedělejte to postupně tak, jak přichází. Založte si složky, které vám pomohou s organizací emailové schránky, a pravidelně je procházejte, abyste v nich nezapomněli na něco důležitého.

Pokud se zařídíte podle těchto tipů, uvidíte, o kolik příjemnější a produktivnější může být váš pracovní kout díky obyčejnému uklizení a přehlednému uspořádání. Pamatujte: „Klíčem k úspěchu je práce u čistého stolu.“

Další pravidla Time managementu se dočtete v Magazínu Osobní rozvoj č. 6 

Autor: Brian Tracy

 

 

přidáno 5. října 2015 do kategorie Rozvoj

ČTETE: Klíč ke správnému Time managementu · 5. října 2015 · Rozvoj
·
Další články