Kontakt O nás
Jak vytvořit cíl, který se splní?

Jak vytvořit cíl, který se splní?

Smutná skutečnost, kterou potřebujeme dohromady změnit, je, že většina lidí si žádné cíle nestanovuje, protože se nechtějí zklamat. Nechtějí zažít pocit neúspěchu, pokud se jim cíle nepodaří naplnit. Mnoha průzkumy však bylo dokázáno, že ti, kteří si své cíle stanoví a napíšou na papír, jich dříve či později bez výjimek dosáhnou – a to nutně neznamená, že jich dosáhnou na poprvé, ale 100% jich dosáhnou.

Faktem je, že jednou z největších příčin, proč většina lidí nedosáhne svých snů, přání a cílů je totiž to, že si je prostě a jednoduše nestanovují. Neučí se to ve škole, v rodinách a tak si cíle stanovuje jen hrstka lidí… Většina lidí si stanovuje pouze to, kam v létě pojedou na dovolenou, nebo novoroční předsevzetí, která však do poloviny února většina lidí zapomene či vzdá…

To je však málo, pokud chcete, aby se Váš život posunul kupředu. Potřebujete si stanovovat cíle pro každou oblast Vaše života:

·kariéra – seberealizace, práce či podnikání

·finance, investování

·čas pro sebe

·zdraví – fyzické a mentální

·vztahy

·osobní a duchovní rozvoj

Každý úspěšný člověk, ať v osobním nebo profesním životě, má své cíle. A také má plán k jejich dosažení. Když budete mít cíle, budete mít zároveň mnohem větší kontrolu nad svou budoucností.

A tyto cíle si napište na papír, vložte je do své knihy vizí, do svého diáře nebo vložte na nástěnku snů. Studie ukazují, že napsání cílů na papír zvýší Váš vlastní závazek a tím i šance na jejich dosažení až o 30%.

Takže skutečně: Napište si to, co chcete.

Co je vlastně cíl? A co je Vaším cílem?

Cíl je koncový stav. Místo, kam chcete dojít, nebo něco, čeho chcete dosáhnout. Jakýkoliv sen, touha nebo vize lze rozdělit do menších kroků – do jednotlivých cílů. Jednotlivé cíle jsou jako patníky u cesty – vymezují nám směr toho, kam chceme dojít.

Položte si tedy otázky: 

·Čeho bych chtěl dosáhnout, když bych věděl, že nemohu neuspět?

·Co bych chtěl získat, když bych neměl omezení z hlediska času či peněz?

·Co bych chtěl uskutečnit, když by úspěch záležel ze 100% jen a pouze na mně osobně?

·Jak by vypadal můj úspěch, když bych věděl, že získám 100% podporů od ostatních lidí?

·V co bych si troufal věřit, jakou vizi bych si stanovil, kdybych věděl, že budu mít 100% podporu zkušenějšího mentora?

Proč si vlastně vůbec stanovovat cíle? Pomohou Vám být efektivnější…

Bylo zjištěno, že lidé, kteří mají cíle, jsou až 10x EFEKTIVNĚJŠÍ než lidé, kteří si cíle nestanovují! Důvod? Jednoduše víte, co máte dělat nyní, zítra a za týden. Se stanovenými cíli budete mít větší zaměření. Když budete mít cíle, budete mít jednotlivé kroky, které potřebujete podstoupit, abyste dosáhli svého snu, přání, či velkého cíle.

Člověk bez cíle, je jako loď bez kormidla unášen proudem bez valné šance na dosažení klidného přístavu…

Váš čas a Váš život mají velkou cenu. Největší ztrátou času by bylo snažit se celé roky o něco, čeho můžete dosáhnout za několik měsíců. Začněte si stanovovat cíle pravidelně a budete směřovat více a více k tomu, co chcete dosáhnout. Skutečně je to důležité.

Jak si správně stanovit cíle? Správný cíl by měl být SMART (Chytrý):

Asi najdete mnoho jiných metod, jak si stanovit své cíle. Nicméně tuto metodu považuji za nejjednodušší a nejrychleji uchopitelnou…

Na začátek ohodnoťte svou současnou pozici…

·Budete mít jiné cíle, když s něčím začínáte,

·a když se už něčemu delší dobu věnujete.

Střizlivé ohodnocení Vaší pozice Vám pomůže lépe stanovit cíl tak, aby pro Vás byl dosažitelný. Ale nepodceňujte se! A pak již můžete postupovat podle metody SMART pro stanovení cíle či cílů, kdy jednotlivé písmena popisují, jaký by Váš cíl měl být popsán a stanoven… Aby byly Vaše cíle dosažitelné, potřebujete je mít…

S – Specific – Specifické

Nebo-li konkrétní. Obecné, či neurčité cíle nemá smysl stanovovat, ty se Vám nesplní, protože nebudete vědět, čeho přesně chcete dosáhnout. Vezměte si čas stranou a identifikujte tedy to, co vlastně chcete. Nestačí říct: „Chci se mít lépe…“ Musíte popsat, jak hodně či jak málo lépe se chcete mít, nebo co to slovíčko „lépe“ znamená…

M – Measurable – Měřitelné

Potřebujete cíle měřitelné, protože až jich dosáhnete, mohli jste s jistotou prohlásit, že jste jich skutečně dosáhli.

·Vydělat hodně peněz – to není měřitelný cíl.

·Vydělat 3.9 Mio CZK na to, abych si mohl zakoupit Maserati Quattroporte GTS – měřitelný cíl je.

A – Attainable – Dosažitelné

Je fajn mít velké cíle. Na druhou stranu potřebuje mít cíle, které jsou pro Vás dosažitelné v horizontu týdnů, měsíců či několika málo let. Jestliže si stanovíte cíle, kterých lze dosáhnout v průběhu 40-ti let, pak pravděpodobně neudržíte zaměření, protože ztratíte motivaci z takto oddálené odměny a navíc budete mít tendenci neustále odkládat – je to lidská přirozenost – „vždyť mám dost času…“ Pokud je však cíl na dosah, je pro nás více reálný a jsme ochotni pro něj více pracovat a skutečně jej dosáhnout.

R – Relevant – hodící se k Vám, Vašemu životu, Vašim hodnotám a poslání

Je téměř nemožné dosáhnout cíle v oblasti, ve které nemáte žádný zájem. Např.: Je těžké uplést největší ponožku na světě a dostat se do Guinessovy knihy rekordů, pokud nenávidíte pletení…

T – Time Bound – Časově ohraničené

Už jsme zase u toho odkládání – potřebujete si stanovit datum, do kdy cíle dosáhnete. Nemusí to podle mě být nutně konkrétní den, ale prostě např: do konce ledna, do poloviny března, apod.

Jak svých cílů 100% dosáhnout?

Abychom jednotlivých cílů dosáhli, je potřeba na nich pracovat. Vytrvale a každý den. Jenom tak je možné, abychom dosáhli čehokoliv, co chceme. Dosažením všech cílů, které jsme si stanovili, se nám dohromady poskládá celý obrázek, celé to puzzle, které chceme vidět. Jediný rozdíl mezi dosažením jakéhokoliv cíle, který si stanovíte, jsou tyto veličiny:

1.osobní čas

2.osobní energie

3.odvedená práce

4.vložené peníze

5.správné zaměření

6.správná slova

Jak dosáhnout svých cílů rychleji? Abyste dosáhli svých cílů rychleji a s menšími obtížemi, potřebuje být zaměření na správné věci a potřebujete používat správná slova.

·Potřebujete se zaměřovat na to, co chcete, nikoliv na to, co je těžké nebo se Vám nelíbí.

·Potřebujete se zaměřit na to, co můžete udělat, nikoliv na to, co udělat nemůžete.

·Potřebujete se zaměřovat na řešení problémů více než na problémy či okolnosti, které musíte překonávat při cestě za svými cíli.

·Potřebujete se zaměřovat na dosažení cíle či snu, který jste si vytyčili dosáhnout

·Potřebujete se rovněž ujistit, že mluvíte tak, že tím, co říkáte, stavíte své sny a přibližujete se ke svým cílům místo toho, abyste bořili a více zpochybňovali, tak jak to dělá většina lidí…

·Potřebujete přestat omlouvat a ospravedlňovat to, kde momentálně ve svém životě jste a místo toho začít pracovat, abyste se posunuli směrem tam, kam chcete.

·Potřebujete se zaměřit na akci a aktivitu – prostě odvést tu nezbytnou práci, která Vás dělí od dosažení Vašeho cíle.

Pamatujte na to, že náš život je odrazem toho, na co nejčastěji myslíme…

Můžete se mít tak dobře, nebo naopak tak špatně a to podle toho, jak myslíte a jak se o věcech vyjadřujete sama před sebou…

Mějte denní a týdenní cíle.

Určitě je potřeba mít dlouhodobý cíl na 2-5 let. Druhá věc je, že potřebujete vědět, co budete dělat dnes, zítra a příští týden… Rozdělte tedy svůj velký cíl na jednotlivé dílčí cíle či klíčové úkoly. Mějte týdenní a denní normu, kterou když každý den dosáhnete, budete vědět, že jste na správné cestě směrem k dosažení svého velkého snu či cíle.

Velikost se totiž neukrývá v dělání velkých věcí.

Velikost je ukryta v dělání jednoduchých věcí denně po dlouhý čas.

Rozdělíte-li si svůj velký cíl, pak navíc dosáhnete toho, že budete více věřit, že jej skutečně můžete dosáhnout. Je to stejné jako s tím jak sníst slona: Kousek po kousku.

·Na začátku týdne si tedy stanovte, čeho chcete v následujících 5-7 dnech dosáhnout.

·Těchto úkolů / klíčových cílů by nemělo být více než 10-12, protože pak bude přetížení a nervózní

·Tyto klíčové cíle a úkoly musí být ve vzájemné návaznosti toho, kam se chcete dostat v průběhu 2-5-ti let, tedy měly být v souladu s Vaším snem, vizí, či velkým cílem.

·Každý den ráno si naopak stanovte z tohoto seznamu alespoň 3 položky (maximálně však 6), o jejichž dosažení budete usilovat.

Za každé dosažení cíle se odměňte.

Nezáleží na tom, zda dosáhnete malého (dílčího) cíle nebo dosáhnete cíle, který je obrovský. Za každý krok, za každý posun, za každé dosažení byste se měli odměnit. Nemusí to být nic velkého, ale udělejte si svou malou soukromou oslavu – třeba jen tak, že si zajdete na lepší večeři nebo do kina na film, který už jste dávno chtěli vidět či si otevřete se svým partnerem dobré víno.

Budete-li jen dosahovat cílů, aniž byste oslavovali, či se zastavili a vychutnali si pocit mini vítězství, nebudete žít.

Váš život se scvrkne „jen“ na dosahování cílů a postupně se Vám vytratí z života radost – nikdo s Vámi nebude chtít delší dobu setrvávat, protože s Vámi přestane být legrace. A víte, že všeho moc škodí… Abyste dosahovali svých cílů, není potřeba přestat žít.

Bavíme-li se o jednom konkrétním cíli, tak nejdříve dosáhněte podstaty a potom se zabývejte detaily.

přidáno 30. října 2015 do kategorie Rozvoj

ČTETE: Jak vytvořit cíl, který se splní? · 30. října 2015 · Rozvoj
·
Další články