Kontakt O nás
5 inspirativních knih, které přečtete za odpoledne

5 inspirativních knih, které přečtete za odpoledne

Pro ty, kteří hledají inspiraci v příbězích spíše než v „zaručených návodech“, jsme vybrali pět knížek s poselstvími, která vás mohou inspirovat v pracovním i osobním životě.

1. Muž, který sázel stromy

Příběh skromnosti, pokory, úsilí a vytrvalosti. Osamělý pastevec den co den sází v zapomenutých francouzských horách stromy. Činí tak z vlastní vůle, bez nároku na ocenění. V průběhu let vysází ohromný les a vrátí vyprahlé krajině život. Nikdo o jeho činu neví, lidé si myslí, že tak ohromnou změnu může mít na svědomí jen příroda. Spisovatel Jean Giono ukazuje na příběhu prostého člověka, že i bez velkých ovací a zdlouhavého plánování můžeme v práci i mimo ni dosáhnout nevídaných výsledků. Stačí „jen“ věřit, že to co děláte, je správné, pustit se do toho a vytrvat. Příběh si můžete přečíst jako knížku, nebo jej zhlédnout jako 30minutový animovaný film:

2. Malý princ

„Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“  Těmito slovy se s Malým Princem loučí liška, kterou si během svého pobytu na Zemi ochočil. V roli manažera také dříve nebo později narazíte na situaci, kdy vám tabulky, grafy, výsledky testování a jiné exaktní ukazatelé přestanou stačit. Nejdůležitější rozhodnutí nakonec mohou být dílem intuice a ochoty rozhodnout se, i když máte po ruce jen omezené informace. Útlá knížka, kterou napsal Antoine de Saint Exupéry, je příběhem naslouchání, objevování a uvědomění si, že věci, které se nám jeví samozřejmé a dané, mohou být pro jiné zcela nové a nepochopitelné.

3. Jonathan Livingston Racek       

Spisovatel Richard Bach vypráví příběh mladého racka, který chce létat výš a dál než ostatní z hejna. Místo podpory jej ale čeká jen posměch a nepochopení. Jonathan Livingston Racek se ale nevzdává a trénuje na vlastní pěst. Nakonec najde svého učitele a dosáhne toho, čeho ještě žádný racek z jeho hejna nedokázal. Obdivu se ale nedočká. Naopak musí hejno opustit, protože starým a usedlým rackům narušuje staré pořádky. Jako učitel se s několika mladými racky stává součástí nového společenství, které jeho snahu objevovat a překonávat překážky vítá a dále povzbuzuje.

4. Alchymista

Pravděpodobně nejcitovanější větou z knihy Alchymista je: „Když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys toho dosáhl.“ Bez odvahy následovat svůj sen, ochoty jít do nejistoty, vytrvalosti a vnímavosti to ale nepůjde, jak se dále dozvídáme v příběhu mladého španělského pastýře. Spisovatel Paulo Coelho jej vysílá do světa, aby na cestách objevil svůj Osobní příběh.

5. Čtyři dohody

Nehřeš slovem. Neber si nic osobně. Nevytvářej si domněnky. Vždy dělej vše, jak nejlépe dovedeš. Miguel Ruiz sepsal rady starých Toltéků, které vydají za obsáhlé manažerské příručky. Zdokonalujte se, pracujte na sobě, nedovolte však sobeckému egu, aby vás převálcovalo. Zhruba tak se dá do jedné věty shrnout podobenství o tom, co nás v životě brzdí a ubírá nám energii.

 

Lenka Kováříková

přidáno 5. prosince 2016 do kategorie Rozvoj

ČTETE: 5 inspirativních knih, které přečtete za odpoledne · 5. prosince 2016 · Rozvoj
·
Další články