Kontakt O nás

Láska má řadu odstínů, všechny jsou krásné

Máloco v našem životě je tak trpké jako partnerský vztah, který nás nenaplňuje nebo dokonce vnitřně rozedírá. Krach ale nemusí být neodvratný. K záchraně mnohaletého svazku může přispět „pouhé“ uvědomění si toho, co člověku skýtá mnohaletá láska. Ta nemívá jen jednu podobu. 

Už to není, co bývalo, připustí si aspoň na moment každý z nás. Jistě, vztah po nějaké době „vyčpí“. Na druhou stranu, nabírá jiné kvality, jen je třeba umět si jich všímat. Radost z důvěrně známého myšlenkového i intimního napojení nám dává úžasnou podporu, uklidňuje nás. Bohužel, někdy tyto kvality vytanou, až když se ten osvědčený a trochu nudný vztah rozbije pro vzplanutí, jež navíc nemusí skončit láskou – ať takovou nebo onakou. Láska harmonizuje. Člověk, který jí je prostoupený, vyzařuje klid, přitahuje. Druzí jej intuitivně vyhledávají a vnímají pohodu danou vztahem, na kterém je – a to se musí zdůraznit – nezbytné neustále pracovat. Budovat, objevovat a užívat si všechny nuance léty pověřeného souznění...

Déle, lépe, radostněji

Jistě, dva, kteří jsou spolu i desítky let, se mohou osobnostně poměrně značně vzdálit. Stále je tu ale moment, který jen tak něco „nepřebije“ – a sice ony sdílené prožitky, velmi často pak společné potomstvo. 

Ve dvou se to nejen lépe táhne, ale i déle žije. Studie, které celoživotně spojeným párům přisuzují delší dožitý věk, se shodují na „bonusových“ třech až sedmi letech. Partneři, kteří za sebou mají stříbrné, zlaté a třeba i další svatby, jsou tak dokonale sehraní, že zavčasu rozpoznají sebemenší příznak nějakého zdravotního trablu. Roli hraje i snížený stres. Nejeden „zasloužilý“ manžel by namítl, že život ve vztahu jsou jedny velké nervy, jenomže: samota a s ní často související beznaděj znamená nesrovnatelně těžší bolesti ducha a těla. Vědět, co znamená láska, jaké různé může nést barvy – to je jedno z největších poznání našeho života.

David Halatka

 

přidáno 5. června 2014 do kategorie Rodina

ČTETE: Láska má řadu odstínů, všechny jsou krásné · 5. června 2014 · Rodina
·
Další články