Kontakt O nás

Když sourozenci soupeří o místo na slunci, naučte je vítězit i prohrát

Pokud máte zhruba stejně staré děti, zcela určitě se v životě nenudíte. Mladší sourozenci obvykle chtějí napodobovat ty starší. Což často vede k tomu, že se věnují stejným aktivitám, mají stejné přátele a hrají za stejné sportovní týmy. Když ale jeden ze sourozenců uspěje lépe než druhý, je hned oheň na střeše.


Rivalita a zraněné city jsou v takových případech na denním pořádku. Zmírnit zklamání jednoho z vašich dětí, pokud se to druhé cítí dobře, znamená pochopit a zaujmout tři základní role – učitele, poradce a kouče.

Buďte učitelem
Využijte nastalou situaci jako příležitost, během níž se vaše děti něco důležitého naučí. Život je plný zklamání a umět je přijmout je velmi cenná dovednost. Naučte každé z vašich dětí schopnosti chovat se vůči druhým citlivě. Pomozte jim, aby si navzájem byly schopny pogratulovat k úspěchu a utěšit se v případě neúspěchu.

Buďte poradcem
Jako rodič byste měli vzít každé dítě stranou a promluvit s ním o tom, co prožívá. Hovořte o jeho pocitech, které tato zkušenost přináší (např. pocity trapnosti, žárlivost, vztek, vzrušení) a co může dělat, aby je zvládlo. Nezapomeňte, že žádný z těchto pocitů není špatný. Potom svému dítěti pomozte nahlédnout situaci také z pohledu jeho sourozence.

Buďte koučem
Připomeňte svým dětem, že jste rodina a ta se navzájem podporuje v časech dobrých i zlých. Cvičení dělá mistra. Zkuste proto simulaci rolí a s každým z vašich dětí nacvičujte, jak by mohlo znít “Gratuluju” nebo “Mrzí mě, že jsi neuspěl”. Pak je povzbuďte, aby stejný vzkaz dokázali sdělit i svému sourozenci.

 

přidáno 27. ledna 2014 do kategorie Rodina

ČTETE: Když sourozenci soupeří o místo na slunci, naučte je vítězit i prohrát · 27. ledna 2014 · Rodina
·
Další články