Kontakt O nás

Dvojí dokonalost

Máme mnoho společného - například do jednoho usilujeme o dokonalost, které nikdy nedosáhneme. Přitom jsme všichni dokonalí, aniž bychom pro to museli cokoliv udělat... 

 

Když se snažím být v něčem lepší než dosud, pomáhá mi k tomu uvědomění si, že existují dvě různé dokonalosti, které se od sebe liší jako den a noc:

 

  1. Dokonalost, ke které směřuji – nikdy nedosáhnu v ničem takového mistrovství, abych mohl říct, že jsem dokonalý, že nemůžu být ještě lepší.
  2. Dokonalost toho, že jsem – dokonalý jsem se narodil, dokonalý jsem každým okamžikem a dokonalý i zemřu. Stačí si uvědomit, že nikdy nikdo nebyl stejný jako já a nikdy nikdo stejný už na Zemi ani nebude.

 

Uvědomění si první dokonalosti mi pomáhá nepřestat usilovat o zlepšení. Každý den chci být lepším tátou, manželem, milencem, kamarádem, obchodníkem, marketérem, lektorem, synem a hlavně celkově člověkem. Protože vím, že nikdy nebudu dokonalý, neodradí mě, že se mi občas něco nepovede, že je někdo lepší než já, že jsem člověk, který chybuje a některé chyby opakuje.

Uvědomění si druhé dokonalosti mi dává chuť žít a radovat se ze všeho, co se mi v životě děje. Dává mi to klid. Snímá to ze mě strach z toho, že bych mohl udělat chybu, že nejsem dost dobrý, že si nezasloužím být šťastný, veselý, bohatý atd. Když vím, že mě žádná vlastnost, čin, úspěch ani peníze neudělají dokonalejším, můžu být klidný, i když mám špatné vlastnosti, i když udělám občas něco, co může druhým ublížit, i když se mi někdy něco nepovede, nebo když prodělám, nebo nevydělám peníze. Bůh mě chce přesně takového, jaký jsem, aby svět mohl fungovat, jak funguje.

A tak si užívám, jak své věčné nedokonalosti v každém aspektu mého života, tak své dokonalosti, bez níž by tento svět nemohl existovat. Třeba i vám tento mix pomůže se usmát ve chvíli, kdy byste to jinak nedokázali.

 

přidáno 16. srpna 2014 do kategorie Rodina

ČTETE: Dvojí dokonalost · 16. srpna 2014 · Rodina
·
Další články