Kontakt O nás

Devět tipů, jak zažehnat konflikt s teenagerem

Konflikt s dospívajícími dětmi potkal snad každého rodiče. Jak spor zvládnout, jakmile vznikne, radí rodinná koučka Eva-Maria. Devět jednoduchých rad vám pomůže vybudovat vztah plný důvěry a porozumění.

Ačkoli se život v 21. století zdá jednodušší než třeba před dvaceti lety, ve skutečnosti máme méně času než kdykoli předtím. Jistě, technologie nám spoustu věcí ulehčí – místo chůze používáme auto, jímž se na místo dopravíme rychleji, místo dlouhého čekání, až se máslo rozpustí na pánvi, ho prostě na pár vteřin hodíme do mikrovlnky. Jenže takhle idyla má jeden háček. Stejná technologie, která nám občas uvolní ruce od stresu, napětí či práce, je totiž příčinou očekávání, že toho zvládneme mnohem víc. Nikdo by mi nedal zapravdu víc než pracující rodiče.

Jako pracující rodič máte příliš málo času na to, aby vaše snaha měla náležitý efekt. Na množství či kvalitě času stráveného s vašimi dětmi, z nichž hlavně dospívající jsou stejně zaneprázdění jako vy, totiž nezáleží. Důležité je, abyste tento čas využili produktivně.

Díky průzkumu, který jsem realizovala během přípravy obou mých knih, mi došlo, že se příliš zaměřuji na vybudování zdravého vztahu s dospívajícími. Co se však stane, když tenhle růžový obrázek naruší konflikt? Tolik času věnujete budování vzájemné důvěry a plodné komunikace, a pak stačí jediný úšklebek, jedno ošklivé slovo či úplně malé nedorozumnění, a vše, čeho jste do této chvíle dosáhli, přijde nazmar.

Co s tím? Díky mému výzkumu dospívajících, rodičů a různých kultur jsem dospěla k několika závěrům, které pracujícím rodičům pomohou získat co nejvíce z času stráveného s dětmi a zejména dospívajícími. Nejdůležitější pravidlo zní: Eliminujte konflikt, jakmile vznikne. Ačkoli se říká, že nedorozumění jsou zdravá, protože díky nim si všímáme naší rozdílnosti, osobně věřím, že tou zdravou částí jsou spíše kroky směřující k tomu, abyste od konfliktu došli k vzájemnému porozumění.

Představte si, že jako pracující rodič (a možná se vám to již stalo) odcházíte do práce uprostřed hádky se svou dospívající dcerou. Pozdě večer se vracíte domů a během rodinné večeře se bavíte se všemi, kromě jí. Když se později vypravíte zkontrolovat, zda vaše děti spí, dcera se pořád dusí vzteky a zcela vás ingoruje. Usínáte s nadějí, že její nálada se do rána změní, ale nic takového se nestane. A obě z vás jste příliš hrdé na to, abyste konflikt začali řešit...

Tohle je typický scénář v typické rodině pracujících rodičů. Přitom to tak vůbec být nemusí! Až se příště zaseknete v konfliktu s vaším potomkem, zamyslete se, zda by nebylo lepší urovnat spor hned a ušetřit si starosti po zbytek dne, týdne či měsíce. Kdo by netoužil stát se tím skvělým rodičem, jenž zvládá konflikt lusknutím prstu, jakmile se na nebi objeví první mráček?

Nabízím devět způsobů, jak si poradit s počínajícím konfliktem mezi vámi a vaším dítětem, a zejména dospívajícím. Můžete je využít v jakémkoli pořadí a jakékoli kombinaci, pouze dbejte na to, abyste je opravdu pochopili a používali. Věřím, že změny si všimnete okamžitě. Takže pojďme na to!

NASLOUCHEJTE: Udělejte si čas na vyslechnutí vaší protistrany. Zejména, pokud je protistranou dospívající. Někde totiž slyšíme jen to, co slyšet chceme, ať už s tím souhlasíme, či ne. S teenagery je to tak, že svůj pohled chtějí vždycky sdělit jako první a také ho říci všem. Umožněte jim to, protože jakmile skončí, vaše pozice bude okamžitě výhodnější. Nyní jste vyzbrojeni jejich argumenty, které můžete strategicky použít (nezapomeňte používat stejný slovník, jinak by jim mohlo uniknout, že mluvíte o téže věci, s níž za vámi přišli), a protože vyslechnutím jejich stanoviska jste projevili respekt, budou teď muset stejný respekt projevit i vám. V každém případě vyhrají oba!

ŽÁDEJTE vyjasnění, jakmile cítíte, že se blíží nedorozumění: Dospělí a děti používají někdy při konverzaci odlišná slova. Pokud si nejste jisti něčím, co jste slyšeli, zeptejte se a pochybnost vyjasněte. Je to nejlepší způsob, jak zabránit konfliktu z nedorozumění!

TÓN: Pozorujte tón svého hlasu. Říká se, že vzkaz, který chcete vyjádřit, ovlivňují tři věci: slova, tón a řeč těla. Možná umíte splétat slova do pádných argumentů a řečí těla maskovat naštvání, všímáte si ale také tónu svého hlasu? Snažte se, aby tón odpovídal obsahu vašeho sdělení – pokud ho příliš zlehčíte, vaše dítě si bude myslet, že jste sarkastický a téma neberete vážně. Nasadíte-li tón příliš rozzlobený, přestanou vás poslouchat. Tón hlasu prý vysílá 38 procent vašeho vzkazu. Pamatujte na to a nezapomeňte, aby mu skutečně odpovídal.

SLOVA: než něco řeknete, přemýšlejte... myslím, že tohle jsme se VŠICHNI naučili už na základní škole

NAČASOVÁNÍ: Všichni víme, jaké to je, když se spor rozvine uprostřed něčeho urgentního či důležitého. Lepší než problém ignorovat je přitom vzít jej na vědomí a slíbit si, že se k němu vrátíte. V opačném případě si připravujete tikající bombu. Návrh, že v konverzaci budete pokračovat za dvě minuty, dvě hodiny či dva dny, se v nastalé situaci může ukázat jako ta nejlepší věc – zkuste to!

STŘÍDEJTE SE v mluvení. Podobně jako u rady “Naslouchejte”, dejte druhé osobě prostor ke sdělení jejích názorů. Stejnou šanci pak dostanete i vy.

ČESTNOST je nejlepší politikou. Čestnost, nikoli emoční kritika.

RESPEKT: chovejte se lidsky – čas a prostor k vyjádření osobního pohledu na věc by měly dostat obě strany.

OCEŇTE KONFLIKT: Může být totiž skrytým požehnáním - snažte se o maximálně nejlepší kompromis, díky němuž vyhrají obě strany konfliktu. Toho však dosáhnete pouze na základě přímé a čestné komunikace.

A nejlepší na konec – všechny tyto rady se vám budou hodit každý den. Abyste je měli stále na očích, můžete si je vytisknout a připevnit třeba na ledničku, pracovní stůl, na zeď, kamkoli!

 

KDO JE EVA-MARIA?
22letá rodinná koučka, mezinárodní řečník a autorka bestselleru “You Shut Up!”. Původem Ruska žije v současnosti na Novém Zélandu, kde pracuje se skupinami, firmami a rodinami, a zároveň se pyšní tím, že je s plným nasazením na celosvětové misi s cílem pomoci zlepšit 10 milionů vztahů rodič-teenager.

 

přidáno 29. prosince 2013 do kategorie Rodina

ČTETE: Devět tipů, jak zažehnat konflikt s teenagerem · 29. prosince 2013 · Rodina
·
Další články