Kontakt O nás

10 tipů, jak se kvalitně pohádat s partnerem

Není jednoduché se podívat pravdě do očí a říct si: teď jsem v tomhle sporu jenom proto, že nechci prohrát a nechci vypadat jako blbec. Když se ale naučíte své ego jemně a elegantně odsunout do pozadí a získat nadhled nad celou situací, váš spor se stane win-win záležitostí, tedy výhrou pro oba. Nebude vás vyšťavovat, ale naopak nabíjet, a bude vás vždy oba posouvat.

Níže předkládám 10 pravidel, jak vyřešit konflikt ke vzájemné spokojenosti a nehynoucí lásce vás obou:

 

  1. První a základní pravidlo: Ve sporu se soustřeďte na podstatu věci, na to, co chcete vyřešit. Neberte si konflikt osobně. Vy víte, že je to situace, která vás má posunout dál, a tak k ní také přistupujte – ne jako ke konci světa. Pro jeden konflikt slunce rozhodně nezhasne.
  2. Svoje ego pošlete na chvíli k vodě, mohlo by vám překážet. Každý z nás někdy vypadá jako blbec – a většinou si toho všimne jen on sám. Druzí jsou natolik zaujatí sami sebou, že nás neřeší…
  3. Respektujte názor partnera a uznejte ho jako právoplatný. Jedině tak dosáhnete toho, že i on uzná váš názor. Jednejte s ním jako rovný s rovným, nepovyšujte se ani neumenšujte.
  4. Zároveň se ale naciťte do svého srdce a komunikujte to, co chcete vy, jasně a srozumitelně.
  5. Nebojte se vyjádřit emoce, ale nezneužívejte je. Plačte, křičte, nadávejte, pusťte je ven, ať vás netíží, ale nemiřte jimi na svého partnera. Neobracejte tyto své jedové šípy proti němu.
  6. Ověřte si u partnera, že jste mu rozuměli a že on rozuměl vám. Stalo se vám to tisíckrát – jeden něco říkal, ale druhý rozuměl něco jiného. I toto je dáno tím, že každý jsme jiný, máme jiné zkušenosti, s různými slovy se nám vybavují jiné asociace. Stejná věta bude vždy znamenat dvě různá pochopení. Ověřujte a prověřujte, že si rozumíte.
  7. Zkuste nehledat kompromis, ale takové řešení, které by původně nenapadlo ani jednoho z vás, ale které přitom splňuje, ba překračuje požadavky a představy vás obou.
  8. Buďte sami sebou. Nesnažte se partnerovi vyjít vstříc, když to tak necítíte. Bude to lež a klam, která má krátké nohy a brzo vás doběhne. Mluvte svou pravdu a stůjte si za ní. Důsledně a láskyplně.
  9. Předposlední a nejzásadnější pravidlo: Jak říkává jeden můj skvělý kamarád matematik: „I když ti nevyjadřuji explicitně svou lásku a náklonnost, věz, že je při všem, co dělám, vytčená před závorku.“ Přistupujte tak i ke svému partnerovi – ať jde o jakýkoli spor a konflikt, na pozadí (nebo spíš na popředí;-) ať vždy běží vzájemná láska, a to i ve chvíli největší bitvy.
  10. A úplně poslední pravidlo je: Po vyřešení konfliktu na něj zcela zapomeňte a neuchovávejte si ve své mysli a ve svém srdci ani ždibec zloby nebo jiného negativního pocitu ke svému partnerovi. Ukliďte po sobě stůl, ať je zase volný pro radost a projevy vzájemné lásky.

 

přidáno 8. března 2015 do kategorie Rodina

ČTETE: 10 tipů, jak se kvalitně pohádat s partnerem · 8. března 2015 · Rodina
·
Další články