Zdroj: http://www.osobnirozvojonline.cz/lifestyle/na-gauci-kolem-sveta-couchsurfing  •  Vydáno: 27.4.2014 18:06  •  Autor: Archiv

Na gauči kolem světa CouchSurfing

Na gauči kolem světa CouchSurfing

Když jsou peníze, není čas a když je čas, nebývají peníze. Tak praví lidové moudro, které platí i pro cestování. Svět se ale dá projezdit i s omezeným rozpočtem! Zvlášť, když ušetříte na ubytování. Proč místo drahého hotelového pokoje nevyužít volný gauč nebo místo na podlaze u někoho, kdo v místě kam jedete, žije? 

„Ahoj, jmenuju se Tim a chtěl bych u tebe spát.” Zpráva od šestadvacetiletého Američana z Portlandu přišla jen pár dní po tom, co jsem se zaregistrovala na internetový portál CouchSurfing, který nabízí cestovatelům ubytování zdarma. 

Žiji v pěkném bytě, místo tedy na podlaze mám, ráda cestuji a když zrovna nemůžu, líbí se mi, jestliže svět cestuje za mnou. O couchsurfingu, jako ve své podstatě společenské aktivitě a způsobu, jak poznat nové lidi s podobnými zájmy ze všech koutů světa, jsem věděla už dlouho. Ale pořádně ho vyzkoušet, jsem se rozhodla až před několika týdny. 

Je tu sice jedna zásadní drobnost – žádný gauč ani nic podobného nemám a na svém profilu to zřetelně uvádím, to ale Tima neodradilo: „Bude mi stačit místo kdekoli na podlaze, klidně v kuchyni. Výměnou tě můžu naučit něco o víně, právě jsem v Římě dokončil sommeliérský kurz,” píše. Víno mám ráda. Odborníkem ale zdaleka nejsem, a tak nabídku zvědavě přijímám. 

Ledové začátky 

Internetová stránka couchsurfing.org, která využívá hlavní znaky sociálních sítí, je aktivní od roku 2003. Počátky couchsurfingu se ale datují od konce devadesátých let. Podle „oficiálního příběhu” tehdy otec této myšlenky Casey Fenton potřeboval narychlo sehnat ubytování na Islandu: „Našel jsem levnou letenku a na univerzitu v Reykjavíku jsem mezi studenty rozeslal mail s prosbou, zda bych u někoho nemohl pár dní přespat. S kladnou odpovědí se jich ozvalo padesát.”

Hledání volných gaučů

Během následujících let pak s několika kamarády postupně vytvořil první verzi internetového nástroje pro vyhledávání volných gaučů. A o deset let později se z místa pro pár stovek zainteresovaných lidí stal prostor pro virtuální a poté reálné setkávání pro tři miliony aktuálně registrovaných členů. Dnes je průměrným uživatelem sítě muž, kterému je 28 let, mluví anglicky a žije ve Spojených státech. 

Registrace v síti je zdarma, identitu a důvěryhodnost osoby zajišťují pro všechny viditelné vzkazy a komentáře. Zjistit, je–li někdo příjemným hostem nebo hostitelem, pak není příliš obtížné. Pokud má dostatek kladných ohlasů, nebezpečí je minimální. 

Pár nepříjemných, až hororových událostí se během posledních deseti let nicméně přihodilo. Před pár lety proběhla médii zpráva, podle níž v Británii žijící Maročan znásilnil tehdy třicetiletou Číňanku. Jiné příběhy ale popisují spíš situace jen nepříjemné, nebo trochu otravné – třeba, když si hosté do bytu vodili zástupy nápadníků a nápadnic. V naprosté většině případů si ale cestovatelé netradiční zkušenost nemůžou vynachválit. Pokud se ale přece jen chcete riziku vyhnout a zároveň se neochuzovat o nové zkušenosti, spousta „surfařů” je vděčná i za pouhé večerní posezení někde v hospůdce u skleničky. I tak se totiž dozví víc, než z mapy a turistického průvodce.  

Zpátky k Timovi

Pár dní po registraci mi přišly nezávisle na sobě zprávy od několika surfařských veteránů. V nich rady, jak se na síti zorientovat, ale i nabídky pomoci, pokud se vyskytne nejasnost nebo problém. A mimochodem také dotaz, jestli náhodou nevím o nějaké zajímavé až obskurní hudbě, kterou bych mohla doporučit. Cestování je tedy sice na prvním místě, ale jak je vidět, zdaleka není jediným motivem. 

Tim nakonec mění plány, v Praze se zdrží jen na dva dny a místo spaní na zemi dává přednost malému hostelu v centru města. Potkáváme se ale večer na domluvenou skleničku vína, v kavárně plné místních, kam noha turisty snad dosud nevkročila. Po krátkém posezení se naše schůzka mění v degustátorskou misi za českými a moravskými víny po centru Prahy. 

Tim je už dávno zpátky v Portlandu, nedávno se ale ozval kdosi z Kalifornie. Prý jestli budu mít v říjnu nebo v listopadu na chvíli čas. Myslím, že ano. 

CouchSurfing 

• Přes CouchSurfing nabízí ubytování miliony lidí doslova z celého světa. Žijí nejen v metropolích a známých turistických centrech, ale například i na nejsušším místě světa v chilské poušti Atacama, v novozélandském městě ponořeném v sirných výparech, mezi vzácnými druhy živočichů na Galapágách a dokonce i v Bhútánu, posledním království v Asii. 

• I couchsurfing má své rekordy: jeden ubytovatel hostil více než 2 500 návštěvníků, naopak jiný tímto způsobem cestování navštívil téměř 700 míst. 

• Cousurfing ovšem není jen způsob, jak razantně snížit cestovní náklady. Zároveň dává možnost prohlédnout si neznámé části světa očima těch, kteří v nich žijí. Umožňuje poznat lidi, na které byste při běžném cestování vůbec nenarazili. 

• Pozor však, couchsurfing není žádný hotel! Na chvíli se stáváte součástí každodenního života náhodného člověka a podle toho je třeba se chovat. Výměnou za to se vám vyhne osud turistů, kteří se s bezradným pohledem do rozevřené mapy snaží objevovat neznámé město. Máte totiž svého „místňáka”… 

 

Statistika couchsurfingu

Počet registrovaných členů: 3,6 milionu (mluví 366 různými jazyky, 3/4 členů rozumí anglicky) 
Průměrný věk členů: 28 let (53 % mužů, 47 % žen)
Počet měst: 80 000 
Počet států a teritorií: 250 
Město s největším počtem ubytovatelů: Paříž
Nejaktivnější státy: USA, Německo, Francie, Kanada, Velká Británie (z prvních pěti států pochází celkem pětina všech členů) 

Zdroj: couchsurfing.org