Kontakt O nás

Pracujete z domova? Vytvořte si plán, nastavte cíle a nenechte se rušit

Ačkoli si řada lidí nemůže vynachválit sdílenou kancelář a kontakt s kolegy, spousta dalších preferuje práci z domova nebo má chuť začít podnikat přímo ze svého obýváku. V současné době se tento sen může stát realitou poměrně snadno. Být svým vlastním šéfem ovšem zase tak snadné není.

Práce z domova vám dá obrovskou svobodu. To, co se jeví jako vysoce pozitivní, ale může být skrytou pastí, pokud se zapomenete koncentrovat na svůj cíl. Je přece velmi snadné vzít si den volna nebo sick-day. Dokonce tak, že vlastně ničeho nedosáhnete. Což je důvod, proč tolik lidí selhává. Ostatním by několik jednoduchých tipů mohlo pomoci dosáhnout bodu, kdy čas a prostředí pracuje výhradně pro ně.

Pracovní prostředí
Uvelebit se na lenošce před televizí nebo se pokoušet pracovat u kuchyňského stolu, kde vaše děti večeří, mezi doporučená prostředí zrovna nepatří. Abyste dosáhli úspěchu, potřebujete tiché a pohodlné místo, kde vás nikdo nebude rušit. V době, kdy pracujete, se věnujte práci  naplno a rozhodně nevykonávejte žádnou další činnost. V ideálním případě by takovým prostorem měla být chytře zařízená kancelář s ergonomicky tvarovanou židlí. To samozřejmě není vždy možné. Pokud nemáte domácí kancelář nebo volný pokoj, který na kancelář můžete přestavět, zkuste si svůj soukromý prostor vytvořit. Využijte vestavnou skříň, postavte pod schody pracovní stůl nebo použijte kousek látky na vymezení pracovního koutu v ložnici. Pokud jste kreativní, skýtá vám velké možnosti i docela malý byt.

Vytvořte si rozvrh
Pokud prohlásíte, že zítra budete pracovat několik hodin, zní to příliš obecně. A jak všichni víme, skutek utek’. Pokud si ale hodiny, během nichž budete pracovat, napíšete na papír, vzrůstá pravděpodobnost, že svůj plán skutečně dodržíte. Stačí do kalendáře napsat větu “práce od 13 do 16 hodin”. Výsledkem bude nejenom dokončená práce, ale i dobrý pocit, že jste zadaný plán splnili.

Seznamy a cíle
Pokud si každý den vytvoříte seznam toho, na čem přesně potřebujete pracovat, získáte směr a motivaci pokračovat. Kromě toho si vzpomenete na uzávěrky a termíny ještě před tím, než vyprší. Vedle seznamů byste si měli sepsat také krátko- a dlouhodobé cíle. Pro jejich dosažení si však vytvořte skutečně reálný časový plán. To vám pomůže pokračovat v nastoupené cestě.

Nedovolte vyrušení
Mnozí si myslí, že není problém vyrušit lidi, kteří pracují z domova. Pro ně to ale problém je, neboť se musí znovu koncentrovat na práci, kterou rozdělali. Vyrušení proto v žádném případě neakceptujte a upozorněte na toto pravidlo s výjimkou mimořádné události i členy vaší rodiny. Během práce byste se neměli nechat vyrušovat ani telefonáty či smskami od přátel.

Naplánujte si přestávky
Pokud chcete pracovat celý den či jen polovinu, naplánujte si několik přestávek. Jste přece jen člověk a každý z nás potřebuje občas vypnout, aby se najedl, prošel na čerstvém vzduchu, nabral sílu a srovnal myšlenky. V opačném případě se brzy ocitnete ve stavu vyhoření, což se projeví sníženou produktivitou.

Analyzujte a pružně reagujte
U práce z domova se vyplatí vyčlenit si na konci každého týdne čas na zhodnocení vašeho dosavadního pokroku. Sledujte přitom, nakolik jste blíže vašim cílům a které věci vám nevyšly. Tím, že se naučíte analyzovat vaše pracovní návyky a pokrok, budete v případě potřeby schopni rychle reagovat i na urgentní situace.

 

přidáno 28. ledna 2014 do kategorie Podnikání

ČTETE: Pracujete z domova? Vytvořte si plán, nastavte cíle a nenechte se rušit · 28. ledna 2014 · Podnikání
·
Další články