Kontakt O nás

Najděte si svůj rytmus, varuje Marissa Mayer před vyhořením

Když jde o byznys, dokážou mnozí podnikatelé pracovat klidně dvacet čtyři hodin denně. Výjimkou není ani Marissa Mayer, která byla před nedávným nástupem do vedení Yahoo viceprezidentkou Google. Právě pro něj zpočátku dřela i 130 hodin týdně a často spala u pracovního stolu.

"Prvních pět lět u Google jsem každý týden pracovala po celou noc," říká o své zkušenosti. "Byla to hodně tvrdá práce." A právě tvrdá práce, jak sama říká, stála za úspěchem společnosti, a koneckonců i jí.

Existuje tu ale jedno riziko. U mladých firem, které od svých zaměstnanců žádají skutečně hodně, skončí občas nekonečná honička vyhořením. Klíčem k úspěšnému byznysu je proto vědět, jak tomu zabránit.

Krok 1. Všímejte si varovného znamení – vzteku
"Vyhoření je o vzteku," říká Mayer. "Abyste tomu zabránili, musíte se znát natolik dobře, abyste věděli, čeho se vlastně vzdáváte, že jste pak rozhořčení."

Její slova potvrzuje i profesor psychologie na Acadia University, Michael Leiter. "Otázkou je, zda umíte doplnit zásobu energie, když jste unaveni." Pokud svou energii obnovit nedokážete nebo neumíte vyřešit konflikt vlastních hodnot a práce, začnete se cítit vyčerpaní, cyničtí a demotivovaní, což jsou typické znaky vyhoření.

Krok 2. Najděte si svůj rytmus
Podle Marissiny teorie je potřeba zjistit, jaký je váš "rytmus". Tedy činnost, která je pro vás natolik důležitá, že v případě nemožnosti se jí věnovat cítíte vztek. Slovy profesora Leitera jde o aktivitu, díky níž načerpáte novou energii. Jsou to jednoduché věci, například osmihodinnový spánek, denní cvičení jógy nebo každý týden dlouhá procházka v přírodě. Ať je to cokoli, pro vaši spokojenost jde o zásadní věc, proto na ni nezapomínejte.

"Lidé, a zvláště podnikatelé, dokážou práci věnovat obrovské množství energie a času. Přepracování samo o sobě ale ještě nemusí vést k vyhoření. To se dostaví až v momentě, kdy pracujete a nevíte, jaké věci vám znovu dodají energii."

Krok 3. Dejte zaměstnancům svobodu na "potřebné" věci
Když má Marissa u nějakého zaměstnance podezření na vyhoření, požádá jej, aby našel svůj rytmus. Pak třeba přijdou s tím, že "potřebují být každé úterý doma na večeři" nebo "potřebují být včas na fotbalových zápasech svého syna". Mayer těmto potřebám bez výjimky vyhoví.

"Nemůžete mít všechno, co chcete," varuje. "Ale můžete mít věci, které jsou pro vás skutečně důležité. To vám dá sílu, abyste pak mohli opravdu tvrdě a dlouho pracovat na něčem, co vás baví."

 

přidáno 8. března 2014 do kategorie Podnikání

ČTETE: Najděte si svůj rytmus, varuje Marissa Mayer před vyhořením · 8. března 2014 · Podnikání
·
Další články