Kontakt O nás

Jak zatočit s nerozhodností? Buďte flexibilní a dejte na intuici

Ve chvíli, kdy v byznyse stojíte před zásadním rozhodnutím, je snadné zabřednout do nekonečného kruhu zvažování pro a proti. Efektivnímu řízení to však neprospěje. Naučte se, jak si vypěstovat sebedůvěru, s níž pro vás bude hračkou udělat jakýkoli důležitý krok.

"Lidé často používají nerozhodnost jako určitou formu prokrastinace," říká mentorka v oblasti podnikání, Hillary Rettig. Ve výsledku však může tato vlastnost poškodit i samotnou firmu. "Pokud přešlapujeme na místě, často se posunujeme od ziskových aktivit k těm méně výdělečným," dodává.

Jako lídr se samozřejmě chcete vyhnout unáhleným a podrážděným rozhodnutím. Chcete si udělat průzkum, zkonzultovat problém se svým týmem a dát na stůl jasné možnosti. A vaším cílem patrně nebude uvíznout v rozhodování, která volba je nejlepší.

Pokud vás čeká velké rozhodnutí a vy se přistihnete při rozpolcenosti (což se občas stane každému), využijte následující tři tipy, jak tento bludný kruh uzavřít. 

Soustřeďte se na flexibilitu, nikoli dokonalost. Ti, kteří mají problém s nerozhodností, hledají často tu "správnou" odpověď nebo řešení, které jim zaručí úspěch. "Lídři si však musí přiznat skutečnost, že je zcela nemožné se připravit na všechny možnosti, jak to celé dopadne," říká Rettig. Dokonce i opatrná rozhodnutí často mívají nezamýšlené důsledky.

Místo toho se snažte být flexibilní. "Současný trend v byznyse jednoznačně směřuje k ‘štíhlému’ plánování," vysvětluje Rittig, což znamená rychle se zbavit rozhodnutí a často je zopakovat. Tato strategie vám ulehčí jednotlivé volby a dá vám sílu změnit kurz, jakmile dostanete nové informace.

Přijměte možnost selhání. Nerozhodní lidé se často uzavírají v nekonečném kruhu argumentace a vyjednávání. Jejich argumenty mají zabránit selhání, ironií osudu je však naopak často přivolají. "Tato strategie je naprosto neúčinná a může vést jedině k neúspěchu," říká Rettig. Aby vás vleklé rozmýšlení přestalo paralyzovat, je potřeba přijmout fakt, že jakákoli a dokonce všechny z vašich možností se nakonec mohou ukázat jako špatné.

Zbavte se strachu ze selhání tím, že o něm budete přemýšlet jiným způsobem. Místo abyste je považovali za konečný bod, berte je jako začátek. Podívejte se na ně jako na novou informaci, která vám dává příležitost se situaci přizpůsobit a zlepšit se, což je důležitý krok na cestě k úspěchu.

Naslouchejte své intuici. V konečné fázi musíte udělat rozhodnutí, které je založeno na pocitu, co je pro vás opravdu správné. "Když je někdo rozpolcený, téměř pokaždé to je proto, že chce sama sebe přesvědčit k tomu, aby udělal něco, co ve skutečnoti nechce, nebo neudělal to, co chce," podotýká Rittig.

Pokud si opravdu nejste jisti, co chcete udělat, hoďte si mincí. Ačkoli to zní lehkovážně, ve výsledku se vám buď uleví, nebo si budete přát, aby mince dopadla opačnou stranou. Vaše intuice vychází z vašich předchozích zkušeností a znalostí – proto jí důvěřujte.

 

přidáno 10. března 2014 do kategorie Podnikání

ČTETE: Jak zatočit s nerozhodností? Buďte flexibilní a dejte na intuici · 10. března 2014 · Podnikání
·
Další články