Kontakt O nás

Chcete v týmu probudit kreativitu? Dejte na neotřelé recepty

Pokud je vaším snem jednoho dne vybudovat další Google, měli byste své zaměstnance aktivně podporovat v kreativitě, radí mentor a spoluzakladatel stránky YoungEntrepreneur.com, Matthew Toren.

Kreativita se nepřihodí sama od sebe. Jestliže si opravdu přejete vytvořit pracovní kulturu, kde bude mít kreativita a inovace zelenou, tady je recept jak na to.

Opusťte prostor. To platí jak pro fyzický prostor, tak pro čas. Scházejte se zaměstnanci tam, kde se budou cítit neformálně. Nezapomeňte na bílé tabule, které se budou plnit novými nápady. K tomu vám ale postačí i flip chart. Aby váš tým mohl vůbec přijít s novými nápady, poskytněte mu čas na přemýšlení. Pokud vaše lidi práce příliš zaměstnává, nemůžete od nich čekat ani světoborné inovace.

Podporujte risk. Kreativita je o zkoušení nových věcí a experimentu. Pokud se zaměstnanci ze zavedených kolejí bojí uhnout, nemůže se vám vrátit nic jiného než status quo. Odměňujte ty, kteří využívají šancí, i když nápad nakonec neuspěje. Dejte svému týmu najevo, že kreativní myšlení společnosti pouze prospěje.

Nechte je mluvit. Představujte na schůzích příklady lidí nebo organizací, kteří a které využívají šancí. Oceňte neobvyklé přístupy a nespokojte se s prvním řešením problému. Nechte svůj tým brainstormovat různé typy řešení a společně pracujte na dosažení té nejlepší volby. Nechte týmu možnosti otevřené proto, aby mohl přicházet s novými nápady.

Jděte příkladem. Dáváte svou kreativní stránku sami najevo? Jaké nové věci jste v poslední době zkusili? Sdíleli jste své neobvyklé pohledy na věc se svým týmem a zeptali se ho na názor? Odměňujte kreativitu druhých lidí? Pokud ne, začněte s tím teď.

Přinášejte stimuly. Mějte na pracovišti hračky! Sice to zní bláznivě, ale kreativitě to rozhodně prospěje. Pastelky, barvy, plastové žabky a hady, míčky na ping pong nebo cokoli dalšího, co vypadá zábavně a zajímavě. Rozházejte to po stole a na skříně s šanony. Postavte do jídelny stůl na ping pong nebo stolní fotbal. Buďte si jisti, že hra probudí kreavitu úplně v každém. Vzpomeňte si na to, že jako děti jsme byli kreativní docela přirozeně. Hračky z nás setřesou zastaralé náhledy na věc a vzbudí nové a originální.

Myslete za roh oboru. Některé z nejkreativnějších řešení přicházejí adaptací nápadů z jednoho odvětví do druhého. Předplaťte si časopisy z jiných oborů, doporučte kreativní webové stránky a hledejte další zdroje neobvyklých informací. Tím svému personálu pomůžete rozšířit obzor a atmosféru pracovního prostředí rozproudíte novým myšlením.

Buďte blázniví. Možná svůj kreativní proces potřebujete nakopnout neobvyklými mimopracovními projekty. Můžete koupit lístky třeba do cirkusu, na festival nebo jinou akci. Vydejte se tam s celým týmem a dejte jim pak za úkol přijít alespoň s jedním nápadem, který by se mohl využít ve vašem byznyse. Přineste do práce umělecké dílo nebo báseň a nechte každého říci, co si o tom myslí. Udělejte ochutnávku čokolády nebo sýrů a každého požádejte popsat jejich chuť netradičním způsobem.

Stanovte hranice. Kreativita se může rychle zvrhnout v bláznivost, pokud lidé nevědí, kde leží hranice. Stále zůstávejte soustředěni na své cíle a výkonnostní očekávání – ty totiž nezmizí ani s příchodem kreativity.

Buďte trpěliví. Společnost Apple nevznikla přes noc a i vy musíte počítat s tím, že váš tým se z všední do kreativní polohy nepřesune během týdnů a možná ani měsíců. Jakmile však všichni pochopí, že "byznys jako obvykle" je od teď "byznys jako nikdy předtím", lidé se buď zapojí, nebo odejdou. Žádný problém. To vám totiž poskytne prostor dospět s novými zaměstnanci k ještě větší kreativitě.

 

přidáno 7. března 2014 do kategorie Podnikání

ČTETE: Chcete v týmu probudit kreativitu? Dejte na neotřelé recepty · 7. března 2014 · Podnikání
·
Další články