Kontakt O nás

Živnostníci a život ve stáří

Živnostníci mohou v budoucnu představovat masivní skupinu žadatelů o sociální dávky.

 

Placení sociálního pojištění (1836 korun měsíčně) v jen minimální výši jim totiž zajištuje pouze minimální důchod, ze kterého se vyžít nedá. Na stáří si přitom šetří či se zajišťuje jinými způsoby pouze pětina z 870 tisíc registrovaných živnostníků.

Vyplývá to z analýzy Sociální a ekonomické postavení osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) v ČR v roce 2012, vydané Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí. Vyšší než povinné minimální důchodové pojištění si platí pouze čtvrtina OSVČ, nepovinné nemocenské pojištění jen 11 procent.

„Živnostníci se orientují na momentální efekty, nepřihlížejí k životním rizikům a nepředpokládají změny příjmů, výdajů a stáří, nevytvářejí ani rezervy,“ vyplývá ze studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Zatímco živnostník s příjmem dvacet tisíc může při minimální výši sociálních odvodů očekávat šestitisícový důchod, zaměstnanec se stejným příjmem dvojnásobný. Za celý ekonomicky aktivní život ale platí zaměstnanec i jeho zaměstnavatel státu na povinných odvodech několikanásobně více než živnostník.

Přitom podle studie však nezájem o zajištění ve stáří rozhodně nevyplývá z nějaké materiální deprivace živnostníků. Podle analýzy tři čtvrtiny oslovených živnostníků nemají problém se svými příjmy.

Samotní živnostníci ale příliš určité ohrožení nepociťují – podle dvou třetin z nich jim nějaké vážné nebezpečí nehrozí a pro případy nebezpečí jsou zajištěni. Ten problém je spíše skrytý a příliš se o něm nemluví, potvrzují ekonomičtí analytici.

přidáno 17. prosince 2014 do kategorie Peníze

ČTETE: Živnostníci a život ve stáří · 17. prosince 2014 · Peníze
·
Další články