Kontakt O nás
OSOBNÍ FINANCE: Jak jste na tom?

OSOBNÍ FINANCE: Jak jste na tom?

Finanční gramotnost se v poslední době u nás skloňuje doslova ve všech pádech. Přesto s ní nemůžeme být spokojeni, protože všeobecně je stále značně nízká.

Dali byste dohromady definici finanční gramotnosti? Jde o „soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana, nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb.“

Zdá se vám moc složitá? Můžete si ji zjednodušit. Finančně gramotný člověk obvykle nemá s osobními financemi vážné problémy, protože jim umí předcházet a ty začínající včas řeší. Orientuje se totiž v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní i rodinný rozpočet. Dokáže kočírovat jak svá finančních aktiva, tak finanční závazky s ohledem na měnící se životní situaci.

S tím, že finanční gramotnost je dnes pro osobní rozvoj každého člověka nezbytná, bude asi souhlasit každý. A k nejdůležitějším „položkám“ této gramotnosti patří osobní finance. 

Jak jste na tom se správou vlastních financí? Vycházíte s penězi bez problémů, máte dostatečnou rezervu? Dosáhli jste již finanční nezávislosti, nebo k ní úspěšně směřujete? 

Odpovědět si můžete sami. Stačí, když si za pomoci našeho jednoduchého finančního manuálu, který vytvořila Ing. Marcela Hrubošová, odborná spolupracovnice redakce, uděláte vlastní finanční mapu. Ukáže vám situaci, v níž se nacházíte a ihned si odnesete zprávu o tom, zda patříte mezi ty šťastné, bohaté a finančně nezávislé jedince, nebo mezi ty, co otáčí každou korunu v ruce a jsou na svém příjmu zcela závislí.

V příštím článku: práce s mapou

Ani ve chvíli, kdy se nám finančně nedaří zdaleka tak, jak potřebujeme, nemusí být ještě nic ztraceno, pokud zasáhneme včas. Vždyť i v osobních a rodinných rozpočtech platí ono okřídlené „se vším se dá pracovat“. Proto si v dalších dílech našeho tématu Osobní finance projdeme (opět s odborníkem) jednotlivé oblasti finanční mapy a nastavíme je společně tak, aby nám přinášely co největší užitek a odebíraly co nejmenší množství peněz.        

 

Víte, že...

- 9 z 10 učitelů je pro povinnou výuku finanční gramotnosti na základních školách.

- Finanční vzdělávání dětí na základních školách by mělo být podle 86 % učitelů povinné, 8 z 10 vyučujících by jej zařadilo dokonce již na první stupeň. Ukázal to průzkum mezi učiteli zapojenými do projektu Rozumíme penězům. 

Finanční gramotnost...

- Soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana, nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb, nazýváme finanční gramotností.

- Finančně gramotný občan se orientuje v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní/rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace.

- Finanční gramotnost jako správa osobních/rodinných financí zahrnuje tři složky: gramotnost peněžní, cenovou a rozpočtovou.

přidáno 7. prosince 2015 do kategorie Peníze

ČTETE: OSOBNÍ FINANCE: Jak jste na tom? · 7. prosince 2015 · Peníze
·
Další články