Kontakt O nás

Jak dosáhnout vyššího platu v době recese? Část II.

Jestliže se cítíte nedoceněni, nezbývá, než se pokusit dojednat zvýšení platu. Počkejte na správný moment, připravte si váš případ a mějte při ruce logické i emocionální argumenty.

Zvolte správný moment
Dosáhnout zvýšení platu je v podstatě o načasování. Zeptejte se ve špatnou chvíli a dostane se vám nekompromisního zamítnutí, jehož efekt se s vámi potáhne ještě dlouhé měsíce. Dva skutečně dobré momenty, kdy žádát o více peněz, jsou – když se firmě daří dobře a naopak když prodělává. Jediný moment, kdy se vám žádost nevyplatí, nastane, když je všechno v pořádku...jednoduše v normě.

Jestli vám to zní jako vypočítavost, jste na omylu! Vy pouze využíváte normálních podmínek, které panují v obchodě. Pokud společnost vydělává, ztrácí vaše žádost o vyšší plat na naléhavosti, a tím i prioritě. Pokud se jí však daří výrazně dobře – nebo naopak špatně – můžete pro sebe na této hraně získat výhodu.

Rozeberme si to podrobněji. Pokud společnost skvěle prospívá, přišel čas dát vědět, že jste “součástí rodiny”, tedy někdo, kdo je s ní již velmi dlouho propojen. Jestliže máte v rukávu nedávný úspěch, který společnost posunul kupředu, i pokud společnost jako taková nedávno uspěla, kolektivní myšlení se ve firmě ponese v duchu hojnosti a optimismu. Díky tomu bude vaše žádost o vyšší plat vyslyšena dle očekávání. Připomeňte svým nadřízeným, jak jste k úspěchu sami přispěli. A je velmi nepravděpodobné, že vás obětují ve prospěch konkurence.

A opačně, pokud se situace pro vaši společnost začala vyvíjet špatným směrem – ztratili jste velkého klienta, důležitý člen týmu odešel nebo se začínají objevovat problémy – nastal čas udělat krok vpřed. V obtížné době přejdou zaměstnavatelé do stavu “omezování škod” a budou si chtít udržet ty nejcennější členy týmu. Je tedy na vás, zda dokážete využít této nešťastné situace. Předtím si však znovu připomeňte, že vás platí méně, než jaká je vaše skutečná cena.

Buďte připraveni prohrát
Toto pravidlo se zdá jednoduché, má ovšem veliký význam. Abyste se svou žádostí uspěli, musíte být v případě, že vaše požadavky nebudou přijaty, připraveni odejít.

Žádost o vyšší plat může mít pouze dva výsledky. Buď je přijata (a/nebo s vámi šéf vyjednává – viz dále), nebo vás odmítnou s tím, že máte odejít a pokračovat v práci. V takovém případě se můžete šťastně vrátit ke svému pracovnímu stolu, utěšit se, že to stálo za optání a přestat snít o vyšším platu. Potíž je v tom, že vaši zaměstnavatelé vaši příští žádost o peníze už nikdy nebudou brát vážně. A to je docela nezáviděníhodná situace.

Druhý přístup je ze zaměstnání odejít – nebo alespoň přesvědčit šéfa, že je to pro vás mnohem lepší cesta. Pokud odmítne vaše objektivně přiměřené požadavky, musíte mít sílu být schopen říci “ne, děkuji” a jít o dům dál. Toto rozhodnutí je ovšem na vás. Pakliže riziko vnímáte jako příliš velké, pravděpodobně vyššího platu nikdy nedosáhnete.

Prezentujte svůj případ
Gratulujeme! Pokud jste došli tak daleko a jste připraveni se ucházet o vyšší plat, požádejte o schůzku osobu, která je zodpovědná za rozhodnutí ohledně peněz. Pokuste se ji zastihnout ve správnou chvíli. Nemusíte přitom účel setkání okamžitě sdělovat. Uveďte, že chcete mluvit ohledně “své role ve společnosti a své budoucnosti a že chcete získat představu o tom, kde stojíte a kam směřujete”. Pokud chce dotyčná osoba slyšet podrobnosti, buďte upřímní.

Způsob, jakým váš případ budete prezentovat, závisí na osobnosti vašeho protějšku. Důležité je ale zmínit jednu věc – ve vaší prezentaci by měla být přítomna jak logika, tak emoce.

V první řadě zdůrazněte, že pro společnost pracujete velmi rádi a jak jste v ní spokojeni. Poté strukturujte váš případ zhruba takto: zaměřte se na vaši hodnotu a to, v čem vynikáte, mluvte sebejistě a zmiňte vaše výsledky a také vaši vizi do budoucna. Nezapomeňte připomenout, že jste si dělali osobní průzkum a byli jste překvapeni zjištěním, že lidé v jiných společnostech jsou placeni x krát více než vy. Řekněte, že nechcete práci opustit a že o tom vaše žádost ani není, na druhou stranu však cítíte, že nejste férově oceněni. V každém případě si vaše argumenty sepište na papír. Budete se mít od čeho odpíchnout a vaše úspěchy mít stále na očích. Kopii dejte i svému nadřízenému, ať má o čem přemýšlet.

Přecházejte mezi logickými - “toto jsem dosáhl... toto chci dosáhnout” – a emocionálními argumenty – “Miluju svou práci... Mám odhodlání... Chci se prosadit... Klienti mi důvěřují... Nechci pracovat pro někoho jiného”. V žádném případě nepoužívejte hrozby. Ty nefungují a ani by neměly. Vy pouze předkládáte dobře vyzdrojovanou žádost o vyšší plat. A ta by se žádných okolností neměla stát ultimátem. I kdybyste tak nakrásně peníze dostali, v dlouhodobé perspektivě se to obrátí proti vám.

Vyjednávejte
Pokud se vám podařilo šéfa přesvědčit, nastal čas na dojednání přesné částky. Zhluboka se nadechněte a rovnou ji sdělte. Můžete také přijít s nejnižší částkou, kterou jste ochotni akceptovat. Pokud vám šéf nabídne kompromis mezi těmito dvěma ciframi a vy jste spokojení, akceptujete ho! Poděkujte a mějte s k odchodu.

Pokud vám nabídne částku, s kterou spokojeni nejste, poděkujte, znovu zrekapitulujte váš případ a požádejte o trochu víc. Vysvětlete jim skutečný přínos, který tak získají, a nebojte se obhájit, proč stojíte za dodatečné zvýšení.

Stůjte si pevně za svým – už samotný fakt, že s vámi vyjednávají, dokazuje, že a) si jsou vědomi toho, že vás platí méně, než jaká je vaše cena, a b) že si vás chtějí udržet. Toto je skvělá vyjednávací pozice a tak si ji zkuste trochu užít!

Vyjednávejte tak dlouho, dokud se neshodnete na oboustranně přijatelné částce. Zůstaňte sebejistí a věřte si. Ať už do dopadne jakkoli, nezapomeňte svému nadřízenému poděkovat, podat si ruce a odejít se vztyčenou hlavou.

 

přidáno 30. ledna 2014 do kategorie Peníze

ČTETE: Jak dosáhnout vyššího platu v době recese? Část II. · 30. ledna 2014 · Peníze
·
Další články