Kontakt O nás

Jak dosáhnout vyššího platu v době recese? Část I.

Skvělých zaměstanců je velmi málo a firmy to dobře ví. Pokud jste objektivně jedním z nich a navíc se cítíte nedoceněni, není těžké dosáhnout zvýšení platu i v době ekonomické recese. Stačí se řídit následujícími tipy.

Vynikejte nad ostatními
Nejdůležitější pravidlo zní: musíte vynikat. Váš výkon musí být viditelně lepší než výkon podobně placených kolegů. A váš šéf si toho musí být dobře vědom. Pokud pracujete například jako obchodní zástupce, váš přínos - v podobě vyššího počtu sjednaných zakázek - je snadno měřitelný.

Obecně se k posouzení vaší hodnoty pro zaměstnavatele vyplatí sledovat tyto ukazatele: přímý dopad na zisk, přímý dopad na spokojenost zákazníků, efektivita ve srovnání s kolegy, přímý dopad na spokojenost personálu, vlastní výjimečné prodejní triky apod.

Otázka, kterou si musíte položit, zní: V čem vynikám? A jak mohu vynikat ještě více? Pokud si odpovíte negativně, vyšší plat si zřejmě nezasloužíte. V takovém případě se zaměřte na své zlepšení. Věřte, že stačí několik měsíců.

Buďte si vědomi vlastní hodnoty
Mezi vaší hodnotou v očích šéfa a vědomím vlastní hodnoty je drobný rozdíl, ten má však obrovský význam. Pokud si nevěříte, můžete vynikat jakkoli, ale vyššího platu nedosáhnete. Nanejvýš si budete připadat jako šéfova hračka.

Zaměstnavatelé na personálu – a to i na nejlepším – obecně šetří. Málokdy se stane, aby vám vyšší plat nabídli sami od sebe. Jakmile však uvěříte, že jste firmě skutečně přínosem a lepší plat si zasloužíte, začnete toto přesvědčení svým jednáním sami vyzařovat.

Připravte si svůj případ
Dalším krokem je příprava plánu. Jde v podstatě o obchodní případ a nikoli seznam osobních důvodů, proč toužíte po lepším ohodnocení, jako je “můj životní standard se snížil” či “cítím, že mám větší hodnotu”. Ačkoli to může být pravda, svého zaměstnavatele, jenž stále posuzuje náklady-zisky, to zcela jistě nedojme.

Položte si tuto otázku: Co je pro mého šéfa nejcennější? Myslete přitom na následující aspekty:

Výsledky – Připravte si hmatatelný a nejlépe měřitelný důkaz vašeho dosavadního úspěchu. Může to být množství zakázek, získání významného klienta, produktivita měřitelná počtem vypracovaných zpráv či analýz, specifická zpětná vazba od klientů apod.

Kvalita vaší práce – Najděte způsob, jak demonstrovat vyšší kvalitu své práce ve srovnání s kolegy. Ať už děláte cokoli, jste schopni to dělat lépe a efektivněji než ostatní. Dokažte to svému šéfovi.

Vize – Prokažte, že máte strategické myšlení a nápady, jak dosáhnout rozvoje firmy, a vaší role v ní. Nejen že tím dáte najevo zájem zůstat se společností v delším časovém horizontu, ale navíc dokážete, že máte větší hodnotu, než za kolik jste nyní placeni. Připravte si několik odstavců o tom, jak chcete rozvíjet svou roli a jaký měřitelný dopad to může mít pro vaši společnost.

Srovnatelné platy - Udělejte si malý průzkum o výšce platů na podobné pozici jako je vaše, a tuto informaci pak diplomaticky zahrňte do svého obchodního případu. Samozřejmě by na tom neměla stát celá vaše argumentace, ale projevíte schopnost zjistit si fakta a navíc dokážete, že nejste měkkota, která pracuje za méně, než produkuje.

Přihlaste se o více zodpovědnosti – Pokud máte přímého nadřízeného, zvažte, kterou část jeho práce můžete vzít okamžitě na sebe. Prokažte, že si v tom skutečně věříte a že tak jinému uvolníte ruce pro další aktivity. Pokud tohle váš případ není, zkuste vymyslet způsoby, jak dodat své roli více hodnoty a vašemu šéfovi ulehčit práci.

Jakmile svůj obchodní případ dokončíte, procházejte každé slovo tak dlouho, než všemu stoprocentně uvěříte a budete si za tím moci stát. Poté si zkuste vizualizovat svou prezentaci před zaměstnavatelem. Se všemi pocity, které to může přinést.

přidáno 1. ledna 2014 do kategorie Peníze

ČTETE: Jak dosáhnout vyššího platu v době recese? Část I. · 1. ledna 2014 · Peníze
·
Další články