Kontakt O nás
Finanční poradna: Mám si vzít hypotéku?

Finanční poradna: Mám si vzít hypotéku?

Vzít si hypotéku a bydlet ve vlastním, nebo raději celý život platit nájem? Jak se rozhodovat ve složité životní situaci, poradí Marcela Hrubošová.

 

Mám na hypotéku trochu jiný pohled než řada lidí, a tak ne každý se mnou asi bude souhlasit. Berte, prosím, proto tento pohled jako mé osobní doporučení. Hypotéka se často označuje (hlavně při prodeji) jako "placení do vlastního", stejně jako se používá obchodní řeč, že "pojištění je spoření". Obojí jsou naprosté nesmysly a lži. Pojištění kryje rizika pravděpodobných náhod vzniku určité škody/události, nejedná se tedy vůbec o spoření, a hypotéka je "půjčka" peněz na bydlení.

Dokud není splacena a vaše bydlení je zástavou bance, "nikdy v podstatě není vaše". Vaše je až po splacení všech splátek a celkovém umoření dluhu. Pokud totiž přestanete v průběhu splácení platit, věřitel (banka) se uspokojí při vymáhání svého dluhu s tím, co máte, a má nějakou hodnotu. Tudíž když nemáte peníze na splácení, není nic jednoduššího, než se domoci svých peněz prodejem „vašeho“ bytu/domu a dluh si alespoň částečně pokrýt z tohoto prodeje.

Že to nemusí stačit, nemusím ani připomínat - většinou se vydražuje za 2/3 odhadní ceny, to ale není cena tržní, takže byt, který jste na hypotéku koupila za 2 miliony Kč, se může následně prodat jen za 1 milion. Milion tedy budete bance nadále dlužit a splácet ho ještě několik dalších let, ovšem už bez tzv. „vlastního“ bydlení.

přidáno 13. února 2015 do kategorie Peníze

ČTETE: Finanční poradna: Mám si vzít hypotéku? · 13. února 2015 · Peníze
·
Další články