Kontakt O nás

Chystáte svatbu? Naučte se mluvit s partnerem o financích

Rozvody bourají vztahy, jmění a dokonce i byznys. Kvůli ochraně majetku by měl proto každý, a vlastníci firem obzvlášť, zvážit uzavření předmanželské smlouvy.

Lidé, kteří tento právní institut odmítají, argumentují mimo jiné tím, že podepsat v podstatě znamená plánovat rozvod. To je ovšem nesmysl. Při uzavírání manželství rozvod nikdo neplánuje. Je mnohem lepší brát předmanželskou smlouvu jako "manželskou pojistku" či dokonce jako formu pojištění obchodu.

Ať už tuto smlouvu uzavřete, či nikoli, nejdůležitější věcí před výměnou prstýnků je otevřený a upřímný rozhovor. Poradce v osobních financích, Ron Lieber, doporučuje párům, aby před svatbou prodiskutovali tato čtyři témata:

Dědictví. Jak vaše rodina zacházela s financemi v době, kdy jste vyrůstali, hraje velkou roli ve vašem vlastním vztahu k penězům.

Úvěry a účty. Snoubenci by měli otevřeně předložit fakta o své úvěrové situaci a společně prodiskutovat kladné a záporné položky.

Kontrola. Než uzavřete manželství, domluvte se na rodinné finanční struktuře – společné nebo oddělené účty? – a o tom, kdo bude dohlížet na rodinné účetnictví.

Bohatství. Prodiskutujte své cíle. Jak bohatý pár doufáte, že jednou budete? Co hodláte obětovat pro to, abyste toho dosáhli?

Nejlepší pojistkou proti rozvodu či dokonce ztrátě vašeho byznysu je samozřejmě silné manželství. To mimo jiné vyžaduje udržovat stálou a otevřenou komunikaci a společnou práci jako finančního týmu a ne protivníků.

Vždy budete mít nějaké cíle, které nesouzní s cíli vašeho partnera. To je v pořádku. Dbejte ale na to, abyste před tím, než půjdete za osobními tužbami, pracovali na splnění cílů společných. Abyste posílili ducha týmové práce:

Pravidelně kontrolujte účty. Stanovte si dobu – každý týden, každý měsíc – k tomu, abyste prošli rodinné účetnictví. Podívejte se na nadcházející příjmy a výdaje a zabývejte se nečekanými položkami rozpočtu.

Nesnažte se druhého ovládat. Když se svým partnerem jednáte o penězích, vypusťte ze slovníku slova "ty" a "já". Místo toho používejte "my" a "nás". Pokud své ženě jednostranně řeknete, že nemůže utrácet peníze za svůj koníček, bude to nést nelibě. Pracujte spolu na nalezení společné pozice.

Buďte si oporou. Když vás partner požádá, abyste ho upozornili v momentě, když příliš utrácí, udělejte to. Když žádá radu, dejte mu ji. Nikdy mu však nedělejte kázání a nejednejte nadřazeně. Pomáhejte si navzájem ke zlepšení.

Využijte svých silných stránek. Někteří lidé nenávidí myslet na úspory na důchod. Jiní nemají rádi sbírání kupónů a nákupy ve slevách. To je v pořádku; umožněte, aby každý z partnerů vyřizoval věci, které jsou pro něj důležité.

Poslední tip: Jen zřídka spolu parteři ve všem zcela souhlasí. Klíčem je najít co možná nejvíce styčných bodů a ve zbylých dělat kompromisy. To ve vztahu neplatí jen o financích, ale v podstatě o všem.

 

přidáno 16. března 2014 do kategorie Peníze

ČTETE: Chystáte svatbu? Naučte se mluvit s partnerem o financích · 16. března 2014 · Peníze
·
Další články