Kontakt O nás
Budoucnost hypoték

Budoucnost hypoték

Hypotéky jsou nejrozšířenější a nejoblíbenější formou financování bydlení. Málokdo si dnes umí představit, že by se pustil do stavby rodinného domu bez hypotéky, pokud tedy nemá jiný zdroj financí. Hypoteční úvěry lze ovšem použít nejen k výstavbě nového domu, ale i k rekonstrukci starého objektu, nebo k nákupu bytu. Počet žádostí o poskytnutí hypotéky je v přímé úměře nejen s ekonomickou situací ve státě a v rodinách, ale především s výší úrokových sazeb. Ta je závislá jednak na ekonomické situaci, a jednak o výši rozhoduje konkurenční boj bank.

Úrokové sazby hypoték 

V minulých letech kolísala výše úrokové sazby hypoték v určitém rozmezí. V současné době jsme svědky velice nízké úrovně úrokové sazby. Uplynulý rok 2014 byl z tohoto pohledu dokonce rekordní. V průběhu roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů několikrát překročily rekordně nízkou hranici, aby se v listopadu zastavila na průměrné hodnotě 2,44 %. V roce 2015 již můžeme mluvit o sazbě nižší než 2,00% ročně. Nezapomínejme i na to, že se úrok dá odečíst z daní. 

Současná velice nízká úroveň úrokové sazby u hypotečních úvěrů však nemusí trvat dlouho. Pro zájemce o pořízení bydlení nebo o investování peněz do nemovitosti, je současný stav skvělou příležitostí, která se zřejmě nebude v budoucnu opakovat. 

Budoucnost hypoték 

Podle odborníků nelze v nejbližší době očekávat prudký nárůst výše úrokové sazby u hypoték, ovšem hodně záleží na měnové politice České národní banky, konkrétně na tom, jak dlouho bude ČNB držet aktuální směr a jak budou banky ochotny omezovat své marže. Pro příští rok ČNB údajně připravuje určité omezení, neboť se obává úvěrového boomu, který vede k růstu cen nemovitostí. Nárůst cen můžeme sledovat už delší dobu. 

Pokud by pak ceny opět spadly a poskytnuté hypoteční úvěry se přestaly splácet, zůstaly by bankám nemovitosti nižší hodnoty, než je dluh. Pro zájemce o hypotéku se tak v dalších letech může stát pořízení bydlení pomocí hypotéky mnohem těžší, jelikož banky nebudou v souladu s tímto omezením zřejmě půjčovat na celou hodnotu nemovitosti. Pro dokreslení se jedná přesně o stejnou situaci finanční krizi, kterou prodělal bankovní svět v USA i v Evropě v nedávných letech.

Autor: Tomáš Kalous, www.collegas.cz

přidáno 6. listopadu 2015 do kategorie Peníze

ČTETE: Budoucnost hypoték · 6. listopadu 2015 · Peníze
·
Další články